BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Dawid Sobiech z antykibydgoszcz.com o płytach winylowych! Czy warto inwestować?

sty 13, 2015 dodane przez BydgoskieMarki.pl

vinylCzy wiecie, ze w ciągu ostatniej dekady wzrost sprzedanych płyt winylowych zwiększył się o 250%? Winyl ponownie wypłynął na szerokie wody. W samym roku 2013 ich sprzedaż zwiększyła się aż o 32%.

Jednym z powodów jest na pewno wszechobecny powrót do korzeni. W przypadku urządzeń mobilnych, możemy sięgać do zasobów muzyki na całym świecie za pomocą zaledwie jednego kliknięcia klawiatury czy ekranu. Płyta CD znacznie zwiększyła zasięg i dostępność ulubionych albumów. Czarne płyty i gramofony to powrót do świata prawdziwych dźwięków. Dla autentycznych fanów winyli komfort odsłuchiwania ma znaczenie priorytetowe. Media lansują powrót retro, w reklamach zamiast zestawów stereo pojawiają się gramofony. Wytwórnie muzyczne wydają na winylach nowe wydawnictwa oraz wznowienia historycznych albumów sprzed lat. W trzecią sobotę kwietnia odbywa się Record Store Day, dzień sklepu płytowego. Z tej okazji na przykład Radiohead wypuściło do sklepów specjalną kolekcję plakatowych grafik związanych z ostatnim albumem i okazjonalną płytę. The Rolling Stones wznowili „Brown Sugar” na siedmiocalowym singlu. Dlaczego wracamy do tego co było? Dziś zupełnie inaczej niż kiedyś, piosenki błyskawicznie wchodzą na szczyt, po czym tak samo szybko z niego spadają, płyty żyją krótko. Wszystko wydaje się doraźne, zbyt szybko przemija. Artyści zauważyli, ze zmieniające się co tydzień notowania niekoniecznie dobrze wpływają na ich karierę.

vinyl2

Od kilku lat w naszym sklepie zajmujemy się skupem i sprzedażą płyt winylowych. . Zgodnie z tym, co napisaliśmy na początku, w sklepie również obserwujemy tendencję wzrostową, w zakresie zainteresowania płytami. Wśród młodego pokolenia największą popularnością cieszy się polski rock i jazz. Starsi klienci również wracają do korzeni, szukają dźwięków młodości, płyt Ireny Jarockiej, Jerzego Połomskiego, Krzysztofa Krawczyka, Anny German. Przed świętami sprzedajemy więcej płyt z kolędami. Przedszkola i biblioteki zaopatrują się w płyty z bajkami po czym organizują słuchowiska. Aby odsłuchać tych płyt pamiętaj, ze potrzebujesz dobrze działającego sprzętu. W naszym sklepie oferujemy gramofony przenośne typu Bambino oraz sprzęt audio z lat 60-80 np. eltrowskie Altusy.

Niektórzy traktują zakup płyt winylowych jako inwestycję kapitału. Różne serwisy tworząc rankingi najdrożej sprzedanych płyt oraz tych, które są w sprzedaży podpowiadają, w co zainwestować.
Egzemplarz płyty „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” The Beatles został sprzedany w domu aukcyjnym Heritage za 290,5000 $ natomiast za nieco mniej, bo 50 000 $ sprzedany został album „Yesterday and Today”. Za singiel Franka Wilsona „Do I Love You (Indeed I do)” zapłacono 37 000 $. Album Boba Dylana z 1967 roku wyceniany jest na 35 000 $. Kwota, za którą trzeba zapłacić za singiel króla rock,n’rolla „Stay Away, Joe” estymuje w granicach 25 000 $, znajduje się w prywatnej kolekcji Elvisa Presleya.
Człowiekiem, który posiada najwięcej płyt winylowych, jest Paul Mawhinney z Pittsburgha w Pensylwanii. Kolekcja, którą tworzył od 1951 r., liczy ponad 2,5 miliona winyli.

tekst: Dawid Sobiech – www.antykibydgoszcz.com


Facebook Icon