BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

JMR S.C KAPAŁA: Od 1 lipca 2015 r. więcej podatników odliczy VAT od paliwa!

cze 7, 2015 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Od wielu lat przepisy VAT ograniczają kwotę podatku naliczonego przy dokonywaniu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Dotyczy to zarówno samochodów zakupionych do działalność gospodarczej za gotówkę lub na kredyt, jak i samochodów użytkowanych na podstawie umów leasingu, najmu czy dzierżawy, a także związanych z nimi wydatków eksploatacyjnych. Jednocześnie przepisy w tym zakresie bardzo często ulegają zmianie i budzą wiele kontrowersji.

paliwo

Z ostatnimi zmianami w tym zakresie mieliśmy do czynienia w 2014 r., kiedy to z dniem 1 kwietnia limit odliczeń przy nabywaniu pojazdów samochodowych w wysokości 60%, nie więcej niż 6000 zł kwoty podatku, został zamieniony na limit w wysokości 50% (bez limitu kwotowego). Co ważne, wprowadzone nowe ograniczenie w możliwości dokonywania odliczeń dotyczą nie tylko nabywania i importu paliwa do pojazdów samochodowych, ale również nabywania usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Już niebawem podatników czekają kolejne zmiany. Od 1 lipca zostanie rozszerzona możliwość odliczenia VAT naliczonego od paliwa zakupionego do samochodów użytkowanych do tzw. celów mieszanych. Obecnie podatnicy ci nie mogą w ogóle skorzystać z prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie (imporcie) paliwa, ale od 1 lipca ich sytuacja ulegnie poprawie i będą mogli odliczyć 50% podatku naliczonego.

jmr kapala

JMR S.C KAPAŁA to Bydgoskie biuro rachunkowe z ponad 20 letnią tradycją!

Skontaktuj się z nami: www.jmr.bydgoszcz.pl

 


Facebook Icon