BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Ananas PR: Bądź malarzem swojej marki, czyli o znaczeniu barw w kształtowaniu wizerunku

sie 26, 2015 dodane przez BydgoskieMarki.pl

ananasprTworząc wizerunek swojej marki stajesz przed nie lada wyzwaniem. Może się ono okazać jednak ciekawą przygodą, wyczulającą Cię na sprawy, których być może nie byłeś świadomy. Jednym z takich obszarów jest znaczenie kolorów użytych przy brandingu. Informacje te każdy z nas odczytuje instynktownie. Twoją rolą, jako osoby kreującej wizerunek firmy, jest korzystanie z nich w sposób świadomy. Poznaj siłę kolorów i skorzystaj z niej przy tworzeniu swojej marki.

Za pomocą barw możesz przede wszystkim oddziaływać na konkretne emocje swoich odbiorców. Ich siłę wyznacza fakt, iż stanowią one tak zwany język uniwersalny. Oznacza to, iż w większości przypadków, znaczenie kolorów jest takie samo dla wszystkich – niezależnie od pochodzenia, czy kultury w jakiej wyrastaliśmy. Na przykład czerwień jest barwą bardzo istotną z punktu widzenia ewolucjonizmu. Zwracamy na nią uwagę, bo oznacza, iż coś istotnego dzieje się wokół nas. Dla zobrazowania: czerwone owoce, to dobre owoce – sygnał „jemy”. Ogień ma czerwona łunę – sygnał „uciekamy”. Kolor żółty z kolei to słońce i ciepło. Niebieski kojarzy się nam natomiast ze spokojnym niebem, taflą wody – to symbol relaksu i spokoju. Te wszystkie sygnały z powodzeniem wykorzystać możesz podczas budowania wizerunku swojej firmy.

Poniższa grafika dość wyraziście pokazuje, jakiego rodzaju sygnały wysyłają poszczególne kolory, w kontekście brandingu znanych marek. W jaki sposób Ty możesz z tego skorzystać?

color-emotion-guide

Odpowiedź jest prosta. Pomyśl, jakie wartości, istotne dla Twoich klientów, nieść ma budowana przez Ciebie firma. Jeśli chcesz przede wszystkim zapewnić im spokój, pokazać, iż mogą na Tobie polegać, wybierz kolor niebieski. Zwróć uwagę, iż wiele firm branży komputerowej bazuje właśnie na tej barwie. Chcą nas przez to zapewnić, iż możemy być spokojni o jakość i eksploatację swojego sprzętu. Jeśli z kolei Twoja marka ma dbać przede wszystkim o zdrowie i jakość życia klientów, może warto pokusić się o kolor zielony? Symbolizuje on bowiem naturę, zdrowie i równowagę.

Reprezentanci branży kreatywnej powinni z kolei pomyśleć o fiolecie bądź odcieniach różu. To, co niewinne, marzycielskie kojarzy się nam właśnie z tymi kolorami. Nie na darmo małe dziewczynki przyodziewamy najczęściej w róż. Oczywiście możesz zaakcentować również w tym kontekście energię i pewną dozę waleczności Twojej firmy. Świetnie odda to wspomniana już wcześniej czerwień. Jeśli ważniejsze z kolei jest dla Ciebie zbudowanie przyjacielskiego wizerunku, rozważ pomarańcz. To wesoły i jednocześnie zdecydowany kolor. Odcienie żółtego pomogą Ci natomiast pokazać, że z Twojej firmy emanuje ciepło i radość.

Chcesz podkreślić swój profesjonalizm? Postaw na zdecydowane i klasyczne barwy. Idealne do tego będzie zestawienie czerni i bieli lub kolor srebrny.

Za pomocą kolorów wyrazisz naprawdę wiele. Dzięki nim możesz przyciągnąć swojego klienta, odstraszyć go, wzbudzić konkretne emocje. Jako narzędzie marketingowe dają Ci one potężną moc, którą naprawdę warto wykorzystać.

Chcesz pracować nad świadomym budowaniem wizerunku swojej firmy, jednak w gąszczu codziennych obowiązków wciąż brakuje Ci na to czasu? Nie szukaj wymówek – skorzystaj z niepowtarzalnej okazji. Specjalnie dla czytelników Bydgoskie Marki, Ananas PR przygotował ciekawą ofertę. Napisz maila na joanna@ananaspr.pl wpisując w tytule „Bydgoskie Marki”. Pierwsze 4 osoby otrzymają bezpłatną konsultację PR, która obejmować będzie zaopiniowanie dotychczas stworzonych treści (strona www, fanpage, oferta firmy) wraz z rekomendacjami – całkowicie za darmo. Brzmi ciekawie? Nie zwlekaj! Pisz śmiało -> joanna@ananaspr.pl

ananaspr bydgoszczAutorem tekstu jest: Joanna Jankowiak, właścicielka bydgoskiego startupu Ananas PR.  Z wykształcenia psycholog, zawodowo związana z szeroko rozumianą przedsiębiorczością. Szczególnie w kontekście budowania wizerunku. www.ananaspr.pl


Facebook Icon