BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Czy zakup mieszkania w Bydgoszczy to dobra inwestycja?

sie 25, 2016 dodane przez BydgoskieMarki.pl

mieszkania bydgoszcz inwestycjeA jeśli tak, to komu się ona opłaci i dlaczego? Coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób inwestować, aby efektywnie pomnażać posiadane oszczędności. Niskie stopy zwrotu oferowane przez bankowe depozyty skłaniają nas do poszukiwań alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie zakup nieruchomości. Czy w Bydgoszczy to opłacalna inwestycja? Przekonajmy się!

Inwestując pieniądze oczekujemy zwrotu w postaci bieżącego dochodu (jaki uzyskujemy np. dzięki lokacie bankowej), albo wzrostu wartości zainwestowanego kapitału (z jakim mamy do czynienia kupując np. złoto). Zakup nieruchomości przeznaczonej na wynajem daje zwrot w obu tych postaciach. Z jednej strony uzyskujemy comiesięczny dochód, jakim jest płacony przez najemców czynsz, z drugiej jesteśmy właścicielami mieszkania, którego wartość, przy spełnianiu określonych warunków, stale rośnie. Nawet jeśli wzrost ten w danym roku nie jest spektakularny i wynosi zaledwie kilka procent, w dłuższej perspektywie oznacza on realne, wymierne korzyści. Tym, co jeszcze bardziej zwiększa opłacalność najmu jest możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz stale rosnące czynsze najmu, a więc coraz wyższe miesięczne dochody wynajmującego.

W jakie mieszkania warto inwestować?

Przede wszystkim w nowoczesne, o dużych powierzchniach i w prestiżowych lokalizacjach. Dla najemców coraz ważniejszy staje się standard nie tylko samego mieszkania, ale też najbliższej okolicy. Będzie miało to znaczenie również wtedy, gdy postanowimy mieszkanie sprzedać. Agencje nieruchomości przyznają, że czas sprzedaży takiej nieruchomości to zwykle ok. trzech miesięcy, podczas, gdy zaniedbane lokale na nabywców czekają nawet rok i dłużej. Warto zatem zdecydować się na mieszkanie w nowopowstałym apartamentowcu lub w odnowionej kamienicy o wysokim standardzie wykończenia.

Bydgoszcz inwestycje

Decydując się na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem, należy dokładnie zdefiniować potencjalnego klienta. Inne potrzeby i oczekiwania ma rodzina z dziećmi, inne studenci, a jeszcze inne przedstawiciele biznesu. Od tego, dla kogo dedykowane będzie mieszkanie, zależy m.in. jego lokalizacja, powierzchnia czy aranżacja. Planując inwestycje warto uważnie śledzić rozwój lokalnego biznesu – klientów znajdziemy przede wszystkim tam, gdzie powstają nowe przedsiębiorstwa. Na mapie Bydgoszczy takich miejsc nie brakuje, co z perspektywy inwestora czyni miasto szczególnie atrakcyjnym.

Według najnowszych danych, średnio oczekiwana rentowność netto wynajmu mieszkań wynosi ponad 4 proc. To dwa razy więcej niż przeciętne oprocentowanie lokat bankowych. Oczywiście inwestując w zakup mieszkania na wynajem, należy liczyć się z kosztami – nie tylko samej nieruchomości, ale też regularnych remontów, dbania o zachowanie odpowiedniego standardu itp. O ile tylko inwestycję poprzedzimy rzetelną symulacją ekonomiczną, kwoty te wciąż będą niewielkie w stosunku do oczekiwanych zysków.


Facebook Icon