BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Inwestycja w zegarki – od czego zacząć?

sie 29, 2016 dodane przez BydgoskieMarki.pl

zegarki-bydgoszczPowszechnie wiadomo, że najlepszy przyjaciel kobiety to diamenty. U mężczyzn tak samo ważne są zegarki. Rzadkie odmiany biją na światowych aukcjach rekordy np. Patek Philippe, zrobiony na zamówienie dla amerykańskiego bankiera Henry’ego Gravesa, w 1999 roku został kupiony za 30 mln zł. W 2014 roku został sprzedany już za 80 mln zł. Jak widać nie jest to marne 3,2% w skali roku.

Większość z zegarków sprzedawanych zarówno na aukcjach zagranicznych, jak i polskich nie osiąga takich cen. Badania przeprowadzane przez brytyjską firmę Coutts dowodzą, że od 2005 do 2013 roku indeks zegarków wzrósł aż o 173%. W Polsce nadal niewiele jest aukcji, na których licytowane są zegarki powyżej 100 tys. zł. Dlatego większym zainteresowaniem cieszą się bardziej popularne i dostępne marki.

zegarki bydgoszcz wycena Jedną  z najbardziej popularnych firm w Polsce jest Atlantic i jej flagowy w latach 70-90-tych model Worldmaster. Innymi markami które cieszą się duża popularnością są: Omega, Tissot, Glashutte, Longines, Zenith, Breitling, Certina i SeikoCoraz częściej producenci zegarków wracają do korzeni i robią reedycje niektórych modeli. Jest to świadectwo ponadczasowego designu i niejednokrotnie hołdu dla starej dobrej szkoły zegarmistrzostwa. Takim przykładem może być wspomniany powyżej Atlantic Worldmaster, który od niedawna ma w swojej ofercie reedycję modelu z lat 60-tych.

Dlaczego lepiej inwestować w stare zegarki?

Odpowiedź jest prosta i aby lepiej ją wytłumaczyć porównam zegarki do samochodów. Co lepiej kupić Volvo s80 z 2016 roku czy  Volvo p1800 z lat 1960? Jeśli patrzymy pod kontem kolekcjonerski i inwestycyjnym to tylko p1800  ponieważ s80 przez pierwsze 15 lat będzie tylko tracić na wartości, a przez kolejne 15 powoli zyskiwać, o ile będzie w idealnym stanie. Kupując p1800 i oczywiście dbając o jego kondycję, cena idzie tylko w jednym właściwym kierunku.

zegarki bydgoszcz skup Analogiczna  sytuacja jest z zegarkami. Modele ze sklepów jubilerskich są piękne i nowe. Mają pachnące nowością pudełeczka, lecz jeśli myślimy o inwestowaniu to kupmy jeden do użytku codziennego, a potem skupmy się na zegarkach, które mają po 10, 20 a może nawet 100 lat. Tego typu produkty dadzą nam stabilny wzrost już od pierwszego roku.

piramida-marek-zegarkow

Wskazówki dla przyszłych inwestorów

  • Wybierajmy zegarki  możliwie dobrych marek (w zależności oczywiście od naszego portfela). Te gwarantują nam dużą płynność w wypadku nagłej potrzeby sprzedaży.
  • Wybierajmy sprawdzonych sprzedawców. Często zegarki vintage przez swoje kilkudziesięcioletnie życie były w rękach niejednego pseudozegarmistrza lub handlarza. Mogą mieć wymienione nieoryginalne części lub były poddawane renowacji.
  • Im rzadsza kompilacja i model tym lepiej. Podczas poszukiwań zwróćmy uwagę na rzadkość występowania niektórych modeli. Czasami zegarek z ciekawą kompilacją mniej znanej firmy może być droższy niż ten bardziej popularny dobrej marki.
  • Szukajmy NOS-ów. Skrót NOS oznacza New Old Stock – nowy ze starych zapasów. Takie zegarki zawsze cieszą się największą popularnością. Są to zegarki wyprodukowane np. w 1960 roku i nigdy nie były wyciągnięte z oryginalnego pudełka, posiadają metki i instrukcje. Przykładowo Zegarek DOXA lata 1960 duża linia w stanie bardzo dobrym wart jest około 400-500 zł, a w stanie NOS już 800 zł. Niestety to zegarki typowo kolekcjonerskie i trzeba traktować je jak monety. Schować do szuflady, ponieważ przez choćby jedno czy dwa noszenie zegarka straci swoją wartość i nie będzie już NOS-em.
  • Kierunek inwestowania i kolekcjonerstwa. Inwestowanie w zegarki może przynieść mnóstwo frajdy. Ponieważ szukamy zegarków na jarmarkach, w sklepach z antykami, podczas wakacji lub na lokalnych bazarach. Możemy wyznaczyć sobie tylko jakąś jedna drogę  w naszej kolekcji np.

– szukamy rzadkich modeli zegarków radzieckich (ceny od 100 – 2000 zł)

– szukamy zegarków tylko jednej  firmy, w zależności od portfela (Zenith, Omega, Polot, itp.)

– szukamy zegarków ze względu na kompilacje (np. chronografy)

– szukamy zegarków tylko złotych

Wycena / ocena  zegarków

Aby wycenić zegarek i wiedzieć jaka jest jego faktyczna wartość najlepiej udać się do profesjonalisty. Wbrew pozorom nie będzie to zegarmistrz, ponieważ w większości zajmuje się on tylko naprawą, a nie aspektami inwestycyjnymi, wartością rynkową czy oryginalnością danego modelu. Wyceny takiej najlepiej zasięgnąć w punktach zajmujących się sprzedażą i skupem zegarków vintage.

Więcej informacji na temat skupu, wyceny oraz aspektów inwestycyjnych możecie uzyskać Państwo w skupie antyków przy ulicy Nakielskiej 39 w Bydgoszczy. www.antykibydgoszcz.com | facebook.com/antykibydgoszcz/ Tel. 504 147 004.


Facebook Icon