BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Marketing rekrutacyjny czyli jak stosować nowoczesne formy rekrutacji pracowników

wrz 3, 2016 dodane przez BydgoskieMarki.pl

marketing w rekrutacjiRynek pracy zmienia się dynamicznie – jeszcze niedawno mówiło się o galopującym bezrobociu, dziś podaje się, że jego poziom jest najniższy od bodaj dwudziestu pięciu lat. To pociąga za sobą zmiany nie tylko w sytuacji materialnej i zawodowej pracowników, ale też w sposobach ich rekrutacji. Jeśli zależy nam na pracowniku z prawdziwego zdarzenia, ogłoszenie w prasie czy na portalach, zakładka „Kariera” na naszej stronie www, to zdecydowanie za mało. Jak więc go znaleźć? Stosując nowoczesne formy rekrutacji, które pozwolą skutecznie dotrzeć do kandydatów. Jakie? Wyjaśniamy!

Rekrutacja coraz częściej idzie w parze z marketingiem, a zadaniem rekrutera staje się… sprzedaż oferty pracy. W praktyce oznacza to, że zarówno propozycja zatrudniania jak i cały proces rekrutacyjny muszą być na tyle atrakcyjne, aby kandydaci chcieli wziąć w nim udział. Z pomocą przychodzą stricte marketingowe techniki, takie jak np. buzz marketing (w kontekście rekrutacji bardziej odpowiednią nazwą zdaje się buzz recruiting). Co ma na celu? Przekazanie potencjalnym kandydatom pozytywnego przekazu na temat pracy w naszej firmie. Aby to zrobić, możemy np. zaprosić popularnego blogera lub vlogera, który na swoim blogu/kanale w pozytywny sposób opisze dzień spędzony w naszym przedsiębiorstwie. Dzięki dużemu zasięgowi internetowych influencerów, o naszym istnieniu dowie się wielu potencjalnych kandydatów.

Jednym z ciekawszych sposobów zainteresowania kandydata ofertą pracy jest zastosowanie rekrutacji sensorycznej, a więc takiej, która oddziałuje na zmysły. Doskonałym przykładem firmy, która zastosowała tę metodę jest Capgemini i jej kampania „Poczuj miętę do Capgemini”. W siedzibie firmy pojawiły się krzaczki mięty, pracownicy i kandydaci delektowali się lemoniadą z listkami mięty oraz miętówkami, a sieć wypełniły wpisy z hashtagiem #poczujMiętędoCapgemini. Reklamy w biurach karier i organizacjach studenckich wzbogacone zostały żywymi roślinami, które swoim zapachem wzbudzać miały uwagę studentów. Kampania „Poczuj miętę do Capgemini” okazała się nie tylko świetną akcją employer brandingową, ale też rekrutacyjną – oferta zatrudnienia w firmie cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem.

Edu-recruitment to kolejna stosowana od niedawna metoda dotarcia do kandydatów. Na czym polega? Na rekrutacji poprzez wcześniejszą edukację potencjalnie zainteresowanych osób. Przedsiębiorstwo organizuje szkolenie lub warsztaty dla wybranej grupy, a następnie spośród uczestników wyłania osoby, którym składa ofertę współpracy. Chociaż wiąże się z koniecznością inwestycji w organizację szkolenia, edu-recruitment posiada niezaprzeczalną zaletę – pozwala poznać kandydatów znacznie lepiej niż podczas tradycyjnej, krótkiej rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele firm właśnie w ten sposób dociera do studentów, którzy chętnie biorą udział w bezpłatnych szkoleniach.

Mówiąc o nowoczesnych formach rekrutacji, nie można nie wspomnieć o grywalizacji. Wykorzystując mechanikę znaną z gier fabularnych i komputerowych, jesteśmy w stanie rekrutować poprzez zabawę. Świetnie wykorzystała tę metodę m.in. Grupa Żywiec, która dzięki grze strategicznej „Mój browar” zachęciła do udziału w procesie rekrutacji młodych inżynierów.

Sposobów na dotarcie do potencjalnych kandydatów jest coraz więcej, a pomysłowość rekruterów bywa czasem zadziwiająca. Warto jednak wychodzić poza utarte schematy i sięgać po nowoczesne, atrakcyjne formy rekrutacji. Odpowiednio dostosowane do grupy docelowej, mogą przynieść niesamowite efekty!


Facebook Icon