BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Czy inwestycja w złoto się opłaca? Jak i gdzie je kupić, by nie stracić i nie zostać oszukanym?

lut 13, 2017 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Jak i gdzie kupować złoto i czy taka inwestycja w ogóle się opłaca? Te pytania zadaje sobie coraz więcej osób, albowiem od kilku już lat obserwujemy prawdziwy boom na inwestycje w kruszec. Nic dziwnego – stopy zwrotu z bankowych depozytów są coraz niższe, inwestycja w nieruchomości wymaga ogromnych nakładów czasu i środków, a fundusze inwestycyjne kojarzą nam się z ryzykiem utraty zgromadzonych oszczędności. Inwestycja w złoto wydaje się korzystną i bezpieczną alternatywą. Czy słusznie?

Na inwestycję w złoto decydują się najczęściej te osoby, które myślą o długoterminowym powiększaniu swojego kapitału. Nawet jeśli złoto traci na wartości, to niewiele, a w dłuższej perspektywie i tak na niej zyskuje. Ponieważ jego podaż jest ograniczona (w przeciwieństwie do pieniędzy), zabezpiecza ono inwestora przed inflacją lub dewaluacją. Na cenę złota nie wpływa sytuacja geopolityczna, ceny innych aktywów, zawirowania na rynkach finansowych. Dla inwestorów oznacza to przede wszystkim zabezpieczenie przed ryzykiem niewypłacalności i bankructwem. A czy zawsze tak jest? Gdzie i jak kupić złoto, by nie zostać nabitym w butelkę?

Najczęściej decydujemy się nabyć fizyczny kruszec. W tym celu możemy udać się do mennicy, punktu stacjonarnego czy zakładu jubilerskiego. Możemy kupić złoto także w serwisach i aukcjach internetowych. W przypadku tych ostatnich należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, jeśli inwestujemy po raz pierwszy i nie mamy dużej wiedzy i doświadczenia. Kupując złoto w zakładach złotniczych, zapłacimy za nie zwykle więcej niż jest warte – w tych miejscach zwykle zaopatrują się kolekcjonerzy. Niezależnie od tego, jakiego dilera wybierzemy, powinniśmy kierować przede wszystkim jego wiarygodnością. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do sprzedawców, którzy nie mają ugruntowanej pozycji na rynku, nawet jeśli kuszą nas niższą ceną.

Inwestując w złoto fizyczne należy dobrze przemyśleć ewentualny zakup złotej biżuterii – do wartości złota, z którego została wykonana, doliczony zostanie koszt pracy jubilera. Gdy postanowimy je sprzedać i udamy się do punktu skupu złota, otrzymamy jedynie cenę tzw. złomu, a więc sporo na tym zakupie stracimy. Jeśli planujemy niewielką inwestycję, najbardziej polecanym jest zakup monet bulionowych. Są one nieco droższe od sztabek, niemniej znacznie łatwiej sprawdzić ich autentyczność i sprzedać je, gdy zajdzie taka potrzeba. Planując długoterminową, większą inwestycję, najkorzystniejszy jest zakup sztabek lokacyjnych. Najbardziej opłacalne są te jednouncjowe i większe.

Inwestycją, która może okazać się szczególnie ryzykowna, jest zakup tzw. certyfikatu na złoto. Są to nabywane na giełdzie papiery wartościowe, których wystawca zobowiązuje się wypłacić nam zysk w postaci złota. W tej formie jego wartość, podobnie jest wartość pozostałych papierów wartościowych, zależna jest od sytuacji na rynkach finansowych i obarczona podobnym ryzykiem. Co więcej, będzie ona wciąż spadać, ponieważ złoto w papierach nie ma dostatecznego pokrycia w formie fizycznej.

Czy inwestowanie w złoto jest dla każdego? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim powinny zainteresować się nim osoby, którym zależy długoterminowej lokacie i ochronie kapitału. Żeby inwestycja się opłaciła, musimy zainwestować sporą gotówkę. Złoto nie da nam łatwego, szybkiego zysku, dlatego inwestycja powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Dla wielu osób, zamiast inwestowania całości posiadanego kapitału, inwestycja w złoto doskonale sprawdzi się jako część zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.


Facebook Icon