BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Archimedes – droga do sukcesu toruńskiej marki.

cze 23, 2017 dodane przez BydgoskieMarki.pl

12m2 – tyle wystarczy, by od podstaw zbudować świetnie prosperujące, innowacyjne przedsiębiorstwo. Dokładnie taką powierzchnią dysponowała toruńska firma Archimedes, gdy w 1998 roku rozpoczynała swą działalność. Ograniczona przestrzeń nie stała się jednak przeszkodą i dziś, po kilkunastu latach wytężonej pracy, firma ma koncie liczne sukcesy i cieszy się mianem lidera w swej branży. Wciąż jednak ma apetyt na więcej. A jakie były początki?

Gdy Archimedes stawiał swe pierwsze kroki, polski przemysł wkraczał w fazę intensywnego rozwoju. Firma zajmująca się handlem hurtowym napędami do urządzeń i maszyn przemysłowych wiedziała, że zachodzącym dokoła zmianom nie będzie się jedynie biernie przyglądać. Chęć aktywnego uczestnictwa w rozwoju polskiego przemysłu i dostarczania wspierających go narzędzi sprawiła, że już w 2001 roku spółka cywilna przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i znacznie rozszerzyła swą ofertę. Miała ona kompleksowo odpowiadać dynamicznie zmieniającym się oczekiwaniom klientów i podążać w ślad za ich potrzebami. Odtąd skupiała się na czterech grupach asortymentowych: napędach maszyn i urządzeń, elementach przeniesienia napędów, elementach budowy systemów transportu wewnętrznego, maszynach i liniach sortujących. Zmiany przyniosły wymierne rezultaty i w ciągu zaledwie trzech lat Archimedes pozyskał ponad tysiąc klientów! Zaopatrywał ich w wyroby ponad pięćdziesięciu producentów z Europy, Azji oraz Stanów Zjednoczonych. By zapewnić spójny i kompleksowy przepływ informacji od producenta do odbiorcy, firma zaczęła działać w systemach ERP, CRM oraz B2B.

archimedes torunNa pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Jednym z nich było wdrożenie samosmarnych materiałów do produkcji przenośników. Liniom browarniczym, rozwiązanie to pozwala osiągnąć niesamowitą wydajność stu tysięcy puszek na godzinę. Niezwykłą popularnością cieszyły się również zawieszenia elastyczne wykorzystywane do produkcji placów zabaw i siłowni zewnętrznych, które dziś są powszechnie stosowane w całym kraju! Firma zaangażowała się również w produkcję specjalistycznych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, wśród których najistotniejszym był pierwszy w Polsce sorter do detekcji pestki w drylowanej wiśni.

Lata 2008-2013 przyniosły kolejne zmiany – w tym czasie Archimedes stworzył centrum produkcji taśm transportowych, centrum budowy konstrukcji maszyn i przenośników, centrum obróbki tworzyw sztucznych, centrum obróbki mechanicznej oraz centrum montażu przekładni Motovario. Wszystkie wspierane są pracami działu konstrukcyjnego. To jednak nie koniec – w 2015 roku uruchomiony został dział badań i rozwoju zajmujący się poszukiwaniem nowych technologii w zakresie produkcji. Działanie te sprawiły, że oferta firmy stała się kompleksowa i unikalna w skali całego kraju.

archimedes torunDziś, po siedemnastu latach działalności, Archimedes obsługuje ponad 6 tysięcy klientów, dla których realizuje kilkadziesiąt tysięcy dostaw. Łącząc różne obszary działalności, pracując w Toruniu oraz oddziale w Dąbrowie Górniczej, firma wciąż dynamicznie się rozwija i staje przed kolejnymi wyzwaniami. Jej plany na kolejne lata są ambitne: zamierza rozbudować swą siedzibę, rozpocząć produkcję komponentów opartą na wdrożeniu własnych projektów badawczo-rozwojowych, współpracować z instytucjami badawczymi i uczelniami. Ich realizacja jest możliwa dzięki zgranemu zespołowi doświadczonych fachowców i przyświecającym firmie ideom. Naczelną jest napędzanie przemysłu i stałe dążenie do jego rozwoju.

www.archimedes.pl


Facebook Icon