BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Serdelki mleczne czy parówki niepeklowane? Jak są produkowane?

cze 26, 2017 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Kiedy zaczynaliśmy przygodę z produkcją wędlin, wiedzieliśmy że parówki to jedne z ulubionych wędlin Polaków. Jemy ich sporo, rynek produkcji parówek w Polsce jest już wart ponad 3 mld złotych! Niestety w pogoni za pieniądzem zakłady mięsne zaczęły oszczędzać przy produkcji. W produkcie jest coraz mniej mięsa, a więcej wody czy tłuszczu. Parówki drobiowe zawierają skóry lub MOM czyli Mięso Oddzielone Mechanicznie. Przy zakupie dobrej parówki klient musi się więc sporo natrudzić, bo zwyczajnie ciężko taką znaleźć. My natomiast z całą pewnością i zupełną szczerością możemy polecić nasze parówki!

Serdelki Mleczne to nasz flagowy produkt. Robimy je od początku istnienia naszej firmy i cieszą się niesamowitym powodzeniem. Tak naprawdę moglibyśmy ich sprzedawać dużo więcej niż obecnie, ale nasze moce produkcyjne są zwyczajnie zbyt małe. Jaki jest ich sekret? Na pewno mięsny skład. 90% zawartości mięsa to naprawdę dużo! Pozostałe 10% to mleko w proszku, woda i mieszanki przypraw. I tyle! Żadnej chemii, fosforanów, wzmacniaczy smaków, stabilizatorów i barwników.

Wielu klientów pyta zaskoczonych czemu nasze serdelki nazywają się “Mleczne”? Rzeczywiście dodajemy do produkcji mleko w proszku i wodę. Mleko nadaje ciekawy smak i przede wszystkim emulguje masę mięsną.Farsz jest delikatniejszy, a po sparzeniu serdelki są miękkie i sprężyste. Uważamy, że to doskonałe połączenie. A jak wygląda produkcja serdelek?

Na początku mielimy mięso wieprzowe na 3 mm. Mięso musi być zmielone drobno. Następnie wrzucamy cały farsz do mieszałki i dodajemy przyprawy, wodę oraz mleko w proszku. Kiedy całość jest już dobrze wymieszana, trafia do kutra – czyli maszyny, której noże siekają farsz na jednolitą, gładką masę. Potem serdelki trafiają w jelita naturalne i są odwieszane na kije, by nabrać wspaniały aromat dymu w tradycyjnej wędzarni. Kiedy ich kolor jest już lekko brązowy, wrzucamy je do wody w celu sparzenia. Teraz muszą już tylko ostygnąć i są gotowe do sprzedaży.

Pojawili się jednak klienci, którzy niestety nie mogą jeść produktów mlecznych. Przyczyną często jest nietolerancja laktozy lub uczulenie na białko krowie – kazeinę. Postanowiliśmy więc zrobić drugi rodzaj parówek, w którym wyeliminujemy mleko w proszku. Poszliśmy nawet krok dalej i zdecydowaliśmy wyeliminować ze składu sól peklującą, która również czasem uczula. Parówki Niepeklowane są więc alternatywą dla osób, które nie mogą jeść ani mleka ani soli peklującej. Proces ich produkcji wygląda tak samo. Skład mięsny jest również taki sam. Mimo to smakują trochę inaczej, farsz ma inna konsystencje, a i przyprawy delikatnie się różnią. Które są lepsze? Ciężko powiedzieć, bo zarówno Serdelki Mleczne jak i Parówki Niepeklowane to najwyższa jakość i wędlina naprawdę smaczna. Wszystko zależy od gustu!

Zapraszamy na stronę: www.jmspychalscy.pl 


Facebook Icon