BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

W co inwestować drobne kwoty? Czy hobby może wygenerować emeryturę?

cze 7, 2018 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Niskie stopy procentowe to w teorii gwarancja tanich kredytów. Niskie stopy procentowe to również mocno niezadowalające odsetki z lokat. W takim razie jak lokować pieniądze? Szczególnie drobne kwoty, które z czasem mogą stać się znaczącą częścią naszych oszczędności? Czy w ogóle warto odkładać drobne kwoty pieniędzy?

Zacznijmy od 150 zł

Za przykład niech posłuży symboliczna kwota 150 zł. Dla niektórych mało imponująca dla innych znacząca w domowym budżecie. Po 12 miesiącach możemy mówić o kwocie 1800 zł. Dalej jest to wartość, której raczej nie możemy uważać za jakiekolwiek zabezpieczenie. Gdy jednak spojrzymy na to długoterminowo i za przykład weźmiemy osobę 25 letnią, która przez 30 lat systematycznie będzie odkładała tą kwotę, to w wieku 55 lat bedzie dysponowała już kapitałem w wysokości 54000 zł. Oczywiście biorąc pod uwagę inflacje oraz inne zawirowania na rynkach nie znamy do końca siły nabywczej tej kwoty. Jedno jest pewne. Wartość ta będzie większa niż zero.

Gdyby jednak, nudne odkładanie 150 zł zamienić w coś, co dodatkowo przyniesie nam trochę radości i pozwoli wejść w świat kolekcjonerski? Idealnym przykładem wydaje się początkowe zbieranie monet bulionowych, które tym różnią się od typowych numizmatów, że ich wartość powiązana jest ściśle z wartością kruszców na giełdach światowych. W uproszczeniu: 150 zł w chwili obecnej pozwala nam na zakup dwóch srebrnych monet 1oz u lokalnego dealera. Wartość tych monet z czasem będzie uzależniona od kursu. Wartość marży, która jest narzucona powyżej wartości samej monety w przypadku monet bulionowych jest najmniejsza. Dlatego warto na początku kupować właśnie te najpopularniejsze. Występują również serie monet w limitowanych nakładach, które poza wartością metalu posiadają również wartość kolekcjonerską.

Czemu monety?

Główna różnica polega na tym, że tego typu oszczędności pozwalają nam dodatkowo edukować się w nowej dziedzinie. Wymuszają na nas finansową edukacje i co najważniejsze potrafią cieszyć oko. Z czasem srebrne monety możemy wymienić na złote i różnicować naszą kolekcje. Kolejnym plusem jest to, że kruszce na osi czasu dość skutecznie pokonują inflacje. Złoto i srebro w dłuższej perspektywie zarabia dla nas dodatkowe pieniądze. Ich wartość w krótkich okresach czasu oczywiście może również spadać. Warto jednak przyjrzeć się historycznym wykresom, by zauważyć, że tego typu inwestycje zarabiają dla nas.

Monety bulionowe można w łatwy sposób sprzedać. Praktycznie każdy skup złota/srebra lub jubiler bez najmniejszego problemu odkupi od nas monety na miejscu po cenie giełdowej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest kupno/sprzedaż w miejscu wyspecjalizowanym w tym temacie. Renomowani dealerzy są w stanie zagwarantować jeszcze lepsze ceny skupu takich monet. Jednym z najstarszych miejsc tego typu w Bydgoszczy jest Coinsnet, który prowadzi również wycenę online. Jeżeli temat wydaje się dla Was interesujący, warto odwiedzić sklep z monetami, obejrzeć je na miejscu i podpytać eksperta, w jaki sposób rozpocząć budowę swojej kolekcji, która z czasem zamieni się w pokaźną kwotę.


Facebook Icon