BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Pracodawcy w opałach! Brakuje rąk do pracy

mar 11, 2019 dodane przez BydgoskieMarki.pl

O tym, że rynek pracy się zmienia, wiemy nie od dziś. Nie od dziś wiemy również o tym, że to kandydaci coraz częściej dyktują przedsiębiorstwom warunki. Choć jest tak nie zawsze i nie w każdej branży, niezaprzeczalnym pozostaje fakt, że na polskim rynku brakuje rąk do pracy. Przekonują się o tym również bydgoscy przedsiębiorcy, którym braki kadrowe mocno dają się we znaki. Z czego to wynika i jak ten problem rozwiązać?

Pożądane kompetencje

W minionym roku aż 40% wszystkich ofert pracy dotyczyło stanowisk sprzedażowych. Sporą część stanowiły również oferty dla programistów i twórców aplikacji mobilnych. Nawet w tych branżach zgłoszenie swojej kandydatury to jednak zbyt mało – pracodawcy oczekują konkretnych kompetencji i umiejętności. Osoby, które je posiadają, w przeciwieństwie do młodszych stażem kolegów, mogą przebierać w ofertach pracy i odrzucać te, które nie spełniają ich wymogów. Chcąc zatrudnić osobę o pożądanych kwalifikacjach należy więc liczyć się z koniecznością zapewnienia jej odpowiednich, konkurencyjnych warunków współpracy.

Wygórowane oczekiwania

Wśród kandydatów zgłaszających swe aplikacje, sporą grupę stanowią młodzi ludzie urodzeni w latach 90. Przedstawicielom starszych pokoleń ich oczekiwania często wydają się wygórowane. Młodzi pragną bowiem nie tylko przyzwoicie zarabiać, ale także rozwijać się i utrzymać work-life balance. Doceniają również umowę o pracę i pozapłacowe benefity: prywatną opiekę medyczną, bilety do kina czy kartę uprawniającą do bezpłatnych treningów na siłowni. Często zależy im także na możliwości pracy zdalnej i elastycznych godzinach pracy. Czy oczekiwania te są wygórowane? Być może. Chcąc pozyskiwać najlepszych specjalistów na rynku, trzeba je jednak spełniać.

Candidate experience

Sukces rekrutacji zależy dziś nie tylko od tego, jakie zaproponujemy kandydatom warunki zatrudnienia, ale także od candidate experience. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej liczy się więc profesjonalizm działów HR – doskonale prowadzone negocjacje i rozmowy oraz wartościowy, przekazywany na zakończenie procesu feedback. Gdy któregoś z tych elementów zabraknie, kandydat może poczuć się urażony, a swoje niezadowolenie wyrazi w Internecie psując naszej firmie opinię.

Nowoczesne metody rekrutacji

Niegdyś, by znaleźć pracownika, wystarczyło zamieścić ogłoszenie w lokalnej prasie i poczekać na zgłoszenia kandydatów. Dziś oczekiwanie, że kandydaci znajdą się sami, jest tyleż naiwne, co nieskuteczne. Rolą rekrutera jest więc nie tylko publikacja ogłoszeń i selekcja aplikacji, ale także sprzedaż firmy i jej oferty pracy. Kandydatów rekrutuje się poprzez nowoczesne narzędzia rekrutacji, m.in. metodę direct search.

Braki kadrowe to problem, który skutecznie utrudnia sprawne funkcjonowanie firmy. I choć fluktuacji kadr nie da się całkowicie uniknąć, można ją pewnym stopniu powstrzymać w odpowiedni sposób rekrutując nowych i dbając o obecnych pracowników.


Facebook Icon