BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Jak prawidłowo przechowywać broń?

kwi 18, 2019 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Na przestrzeni ostatnich kilku lat strzelectwo sportowe znacząco zyskało na popularności. Strzelnice każdego roku obserwują zwiększoną liczbę odwiedzin, a sklepy z bronią – wyraźny wzrost jej sprzedaży w stosunku do lat poprzednich. Posiadanie broni oznacza jednak nie tylko znakomitą, sportową rozrywkę, ale także konieczność odpowiedniego przechowywania, zarówno samej broni, jak i amunicji. Co warto na ten temat wiedzieć?

Co mówią przepisy?

Zasady przechowywania broni i amunicji reguluje traktująca o nich ustawa. Przepisy przede wszystkim mówią o tym, że broń powinna być przechowywana w taki sposób, by nie dostała się w ręce osób nieuprawnionych. Oznacza to, że dostęp do miejsca, np. sejfu, w którym broń jest przechowywana, może mieć jedynie osoba uprawniona. Od 1 października 2014 roku obowiązuje również Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 26 sierpnia 2014 r., które wskazuje dozwolone sposoby przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z jego zapisami, broń należy przechowywać w odpowiednio przystosowanym „magazynie broni” lub w specjalnych urządzeniach, które spełniają wymagania klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Szafy na broń

Większość strzelców nie przechowuje broni w „magazynach broni”, a w znacznie mniejszych szafach na broń. Dlaczego? Ponieważ magazyn musi być oddzielnym pomieszczeniem zlokalizowanym w budynku spełniającym szereg wymogów, m.in. wymóg wydzielonych ścian murowanych, lokalizacja na piętrze czy niepalna konstrukcja. W przypadku strzelców indywidualnych, znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się więc zakup profesjonalnej szafy na broń. Do wiodących na rynku producentów szaf należy Stalpol – marka specjalizująca się w produkcji certyfikowanych szaf wysokiej klasy, o zróżnicowanych parametrach ochrony, zarówno przeciwogniowej, jak i antywłamaniowej. W jej ofercie znajdują się innowacyjne, zaawansowane technologicznie szafy dedykowane sportowcom, myśliwym i kolekcjonerom. Marka produkuje szafy różnego rodzaju, m.in. szafy Praktiker, szafy Smart Control i szafy President. Każdy z nich odznacza się odmiennymi parametrami i właściwościami, dzięki czemu istnieje możliwość doboru szafy do swoich indywidualnych potrzeb. Obecnie, do każdej zakupionej szafy na broń, Stalpol oferuje bezpłatny alarm o wartości 580 zł, który dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa przechowywanej broni.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Oprócz konieczności zapewnienia odpowiedniego miejsca, w którym broń będzie przechowywana, konieczne jest również zadbanie o to, by w czasie przechowywania magazynek był odłączony, a broń rozładowana. Nie wolno również zapominać o wymaganiach producenta posiadanej broni. Przepisy wskazują również, jak powinna być przechowywana amunicja. Odpowiednie są przede wszystkim specjalne pudełka czy pojemniki, które uniemożliwiają uderzenie w spłonkę naboju.

Prawidłowe przechowywanie broni to nie tylko konieczność powodowana przepisami – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa naszego i osób nieuprawnionych, które mogłyby sięgnąć po broń. Decydując się na jej zakup powinniśmy więc upewnić się, że wiemy, w jaki sposób należy ją przechowywać i co zrobić, by zapewnić sobie i swojemu otoczeniu bezpieczeństwo.


Facebook Icon