BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Zawody przyszłości – jak zaplanować przyszłą edukację?

paź 22, 2019 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Artykuły na temat zawodów przyszłości zwykle wspominają programistów JavaScriptu, Pythona oraz innych języków programowania. Ale czy programowanie to rzeczywiście jedyna droga? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że nie! Osoby, które dopiero planują swoją zawodową przyszłość mają jeszcze co najmniej kilka innych ścieżek kariery do wyboru. Oto te, które – naszym zdaniem – warto wziąć pod uwagę!

Copywriter

Tradycyjne gazety odchodzą do lamusa – zamiast nich coraz częściej wybieramy łatwo dostępne artykuły w mediach internetowych. Nie zawsze piszą je zawodowi dziennikarze. Autorami wielu z nich są właśnie copywriterzy. Copywriter to osoba, która tworzy krótsze i dłuższe artykuły specjalistyczne, wizytówki na firmowe strony internetowe, marketingowe opisy produktów dla e-commerce oraz inne treści, które czytamy w sieci. Co zrobić, aby zostać copywriterem? Zawód ten nie wymaga określonego wykształcenia. Najważniejsze jest to, aby lubić pisać i sprawnie posługiwać się słowem. Pomocna w karierze copywritera może okazać się copywriterska specjalizacja realizowana na niektórych uczelniach bądź studia dziennikarskie.

Marketer internetowy

Media społecznościowe to dziś nie tylko narzędzia umożliwiające komunikację ze znajomymi – to także platformy i kanały sprzedaży. By wykorzystać je jak najskuteczniej, przedsiębiorstwa powierzają działania w social media profesjonalnym marketerom internetowym. Na czym polega ich rola? Specjaliści do spraw marketingu internetowego zajmują się budowaniem określonego wizerunku klienta oraz realizacją założeń promocyjnych czy sprzedażowych. Robią to poprzez aktywność w mediach społecznościowych, kampanie reklamowe, content marketing i e-mail marketing. Podejmowane przez marekterów działania poprzez profesjonalne badanie rynku, a wieńczy analiza uzyskanych wyników. Jak zostać marketerem? Podobnie jak w przypadku copwywritingu, zawód ten nie wymaga ukończenia określonego kierunku studiów. Warto natomiast pomyśleć o specjalistycznym kursie bądź szkoleniach przygotowujących do wykonywania pracy marketera.

Tester oprogramowania

Tester oprogramowania to kolejny zawód z przyszłością. Czym się zajmuje osoba zatrudniona na tym stanowisku? Jak sama nazwa wskazuje, testowaniem oprogramowania pod kątem ewentualnych błędów. Tester sprawdza czy funkcjonalności aplikacji działają poprawnie i raportują usterki, zapewniając tym samym jakość oprogramowania. Na co dzień testerzy współpracują z programistami, analitykami biznesowymi i project managerami. Czy muszą posiadać umiejętności techniczne? Tak, ale nie tylko one są w jego pracy istotne. Równie ważna jest komunikacja i umiejętności dyplomatyczne. Jak zostać testerem? Najprościej zapisując się na specjalistyczne szkolenie. Przygotowanie do wykonywania zawodu testera zapewniają również studia informatyczne.

Pozycjoner (specjalista ds. seo)

Zawód pozycjonera jest stosunkowo młody – pojawił się zaledwie kilka lat temu. Pozycjonerzy zajmują się pozycjonowaniem i optymalizacją stron www. Dzięki ich pracy strony są lepiej odczytywane przez popularne roboty wyszukiwarek internetowych i w konsekwencji cieszą się lepszą widocznością w sieci. Pozycjoner, nazywany również specjalistą SEO to osoba śledząca internetowe trendy oraz obeznana w informatycznych technologiach. Jak zostać pozycjonerem? Przede wszystkim należy posiadać umiejętności techniczne, które nabyć można podczas studiów wyższych bądź specjalistycznych kursów. Ważne są również kompetencje miękkie, np. komunikatywność i praca w zespole. Pozycjoner często bowiem współpracuje z copywriterami, marketerami i project managerami.

Wybór zawodowej ścieżki nie jest łatwy, a błędna decyzja często wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Na szczęście spora część zawodów przyszłości nie wymaga kierunkowego wykształcenia wyższego i wieloletniej nauki. By zostać marketerem, pozycjonerem czy copywriterem, wystarczą odpowiednie predyspozycje, odrobina pasji i samodzielnej nauki. Pomocne w zdobyciu pierwszej, wymarzonej posady, mogą okazać się również specjalistyczne szkolenia oraz kursy.


Facebook Icon