BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy w czasie kryzysu

paź 23, 2019 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Redukcje etatów, cięcia kosztów i wynagrodzeń – to tylko niektóre z symptomów gospodarczego kryzysu, który dotyka zarówno przedsiębiorców, jak i zatrudnionych. Co zrobić, by – mimo niesprzyjającej sytuacji – utrzymać się na rynku pracy? Jak zwiększyć swoje szanse w czasie kryzysu? Jeśli prześladuje cię wizja utraty pracy, skorzystaj z naszych rad i wskazówek!

Nie czekaj aż praca znajdzie Cię sama

Znalezienie pracy zajmuje nam zwykle od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Jeśli wiesz, że w Twojej firmie planowane są redukcje i cięcia, nie czekaj, tylko już dziś rozpocznij szukanie nowego zajęcia. Nawet, jeśli nie odejdziesz z obecnej pracy, poczujesz się pewnie wiedząc, że – w razie czego – masz alternatywne opcje. Jednocześnie dowiesz się, jakich kompetencji i kwalifikacji Ci brakuje, by zdobyć interesującą Cię posadę.

Zmień branżę

Gdy branża, w której pracujesz przechodzi trudny okres, rozważ przebranżowienie się. Zdobycie nowego zawodu nie musi oznaczać wieloletnich studiów – może wystarczy kierunkowy kurs lub szkolenie? Tak jest w przypadku coraz bardziej popularnych zawodów związanych z e-marketingiem, np. zawodu marketera internetowego czy copywritera. Zastanów się, jakie umiejętności z obecnej pracy mógłbyś wykorzystać w innej. Oceń, jakie kompetencje mogłyby poprawić Twoją sytuację i zwiększyć Twoje szanse na rozwój kariery w innej branży.

Dokształcaj się

Na naukę nigdy nie jest za późno! Nawet, jeśli studia masz już dawno za sobą, a Twoja obecna praca nie wymaga zdobywania nowych kompetencji i umiejętności. Nie spoczywaj na laurach i wciąż się dokształcaj. Wybierz się na studia podyplomowe, rób dodatkowe kursy i szkolenia, bywaj na branżowych targach i konferencjach. W ten sposób nie tylko poprawisz poziom swojej wiedzy, ale też poznasz specjalistów związanych z Twoją branżą. Może zawarte znajomości w przyszłości pomogą Ci rozwinąć karierę, a zdobyte kompetencje uchronią Cię przed zwolnieniem?

Otwórz się na relokację

Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania, nigdy nie jest łatwa. Nie chcemy wyjeżdżać z miasta w którym zapuściliśmy korzenie, w którym mamy rodzinę oraz przyjaciół. W czasie kryzysu może się jednak okazać, że nie mamy innego wyjścia, a od upragnionej posady dzielą nas dziesiątki bądź setki kilometrów. By zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, warto zatem brać możliwość relokacji pod uwagę.

Buduj pewność siebie i pozytywne nastawienie

Zamiast zamartwiać się kryzysem, zadbaj o swoje nastawienie i pewność siebie. Oczywiście, zastanów się, czego potrzebujesz, by w razie potrzeby zdobyć nową posadę, ale na zastanawianie się nie poświęcaj całej swej energii. Edukuj się i wciąż podnoś swe konsekwencje – wraz z nią poprawisz również swą samoocenę!

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy w czasie kryzysu? Uniwersalnej recepty na sukces nie znamy. Wiemy natomiast, że otwartość na zmiany, ciągła edukacja i proaktywne podejście do swej kariery, mogą przynieść znakomite, nieoczekiwane rezultaty!


Facebook Icon