BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Jak wybrać idealne krzesło do biura?

lis 5, 2019 dodane przez Damian Przybył

Wielu z nas na co dzień pracuje po kilka godzin w pozycji siedzącej. Często jest to praca biurowa z wykorzystaniem sprzętu komputerowego. Duża liczba zadań i tempo pracy zmuszają nas do „przyklejenia się” do krzesła na 8 lub więcej godzin. Przedstawię Wam pewne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, jeśli planujecie zakupić nowe krzesło do biura. Wiadomo, że obecnie producenci prześcigają się w rozwiązaniach i patentach, ale czy zawsze są one pomocne lub niezbędne? Dodam, że artykuł nie jest sponsorowany, także w całości jest oparty na mojej wiedzy i badaniach naukowych. Zasiądźcie w Waszych krzesłach/fotelach i oceńcie, czy spełniają poniższe warunki.

Każde krzesło powinno być dobierane indywidualnie tzn. wszystkie poziomy regulacji powinny mieścić się w rozmiarze użytkownika. Często kupowane są krzesła o uniwersalnych parametrach, czyli dla osób o wzroście 170-180 cm i wadze 55 – 80 kg. Te krzesła są dostępne w popularnych sklepach meblowych i jeśli będziemy na nich spędzać do 2 godzin dziennie, spełnią swoje zadanie bez większych problemów. Gdy jednak mamy pracować dłużej lub jesteśmy mniejsi/ więksi niż populacja, to warto zwrócić uwagę na możliwości regulacji krzesła, aby przystosować je do swojego ciała. Dodatkowo musimy brać pod uwagę jeszcze inne czynniki zewnętrzne, np. jakie mamy biurko, czy pracujemy z wykorzystaniem laptopa czy PC, naświetlenie stanowiska…

Krzesła składają się z 4-5 elementów, na które musimy zwrócić uwagę. Są to podstawa, siedzisko, podłokietniki, oparcie i czasem zagłówek. Tkanina, pianka czy rodzaj kółek spełniają walory estetyczne i mają znaczenie dla komfortu użytkowania, ale nie wpłyną zbyt mocno na biomechanikę siedzenia.

Podstawa krzesła

Podstawa. Należy zwrócić uwagę, czy jest solidna, wykonana z dobrej jakości materiału i czy nie wychodzi poza obrys siedziska tak, aby nie przeszkadzała nam w ułożeniu stóp na podłodze. Najlepiej sprawdzą się podstawy pięcioramienne wyposażone w kółka.

Siedzisko krzesła

Siedzisko. Element bardzo ważny. Krzesło powinno posiadać regulację wysokości siedziska w taki sposób, aby stopy opierały się o podłogę, a uda ustawiały w pozycji równoległej do podłoża. Tutaj warto też zwrócić uwagę na twardość pianki oraz materiał obiciowy. Pianka, z której wykonane jest siedzisko, powinna być twarda i sprężysta. Według badań naukowców minimalna granica to 500 N odpowiedzi pianki w siedzisku. W sklepach warto szukać pianek, które są powyżej 50kg/m3. Materiał, z którego wykonane jest siedzisko, nie powinien być śliski. Wybierajmy raczej poszycia tekstylne niż skórę, która w połączeniu z garniturem będzie powodować ciągłe zjeżdżanie z fotela.

Podłokietniki w krześle

Podłokietniki to także istotny element. Ich zadaniem jest wspieranie łokci w taki sposób, aby ramiona nie musiały dźwigać całej kończyny górnej. Ważny jest tutaj poziom regulacji wysokości oraz ich długość. Odpowiedni dobór jest możliwy wyłącznie jeśli przymierzymy krzesło do biurka. Powinniśmy móc swobodnie podjechać pod stół z podpartymi łokciami. Zbyt długie podłokietniki będą powodować wyciąganie rąk do przodu, a co za tym idzie, ręce nie będą już podparte. Warto zwrócić również uwagę, czy podłokietniki są obite jakimś materiałem i pianką. Długotrwałe opieranie łokcia na twardej powierzchni może doprowadzić do stanu zapalnego łokcia lub porażenia nerwu łokciowego.

Oparcie

Oparcie. Najważniejszy element dobrego krzesła. I tutaj mały paradoks- element ten nie powinien być wykorzystywany w 100 % przez użytkownika. Otóż oparcie ma tylko podpierać plecy, a nie trzymać. Wiele badań naukowych dowodzi, że istotnym dodatkiem jest możliwość regulacji podparcia części lędźwiowej. Sugerowałbym wybór krzesła, które faktycznie posiada taką możliwość, a nie tylko ją „symuluje” przez dodatkowy półwałek. Odcinek lędźwiowy powinien być regulowany na wysokość i głębokość. Dobrze jeśli mamy do czynienia z materiałem elastycznym, który będzie się mógł dostosować do kształtu pleców. Oparcie powinno sięgać przynajmniej do wysokości ramion.

Zagłówek w krześle

Zagłówek to element dodatkowy, nie mniej jednak istotny dla osób, które mają dobrze ustawione narzędzia pracy w biurze, tzn. odpowiednią wysokość monitora, klawiaturę i myszkę peryferyjne. Problem rodzi się w prawidłowym korzystaniu z niego. Cofnięcie głowy, czyli tzw. retrakcja, w obecnych czasach jest niezwykle trudna i niekomfortowa. Przykładowo- Kierowcy, ilu z Was korzysta z zagłówków podczas jazdy samochodem? Domyślam się, czy nawet wiem, że niestety niewielu. A odsetek korzystających z zagłówka maleje proporcjonalnie do zwiększania się wady wzroku kierowcy.

Niestety, idealne krzesło nie rozwiąże wszystkich problemów, a jedynie pomoże i zwiększy komfort pracy, zmniejszając tym samym dolegliwości bólowe wynikające z przyjmowanej długotrwałej pozycji siedzącej. Niezwykle ważne są dwa czynniki dodatkowe. Pierwszy- to pozycja podczas siedzenia i jej kontrola. Drugi- to regularne przełamywanie pozycji siedzącej przez rozciąganie całych taśm mięśniowych. Te dwa aspekty poruszymy w kolejnym artykule, opierając się o podstawy biomechaniki ciała. Także, do kolejnego napisania.


Facebook Icon