BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Scrapbooking – czym jest i dlaczego świat oszalał na jego punkcie

lis 12, 2019 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Na przestrzeni ostatnich kilku lat świat oszalał na punkcie scrapbookingu. Słyszał o nim niemal każdy z nas, a dla wielu osób ręczne ozdabianie albumów, kartek i pudełek, stało się prawdziwą pasją. Ale czym tak naprawdę scrapbooking jest i co sprawiło, że zyskał tak olbrzymią popularność?

Czym jest scrapbooking?

Scrapbooking to metoda ręcznego ozdabiania albumów fotograficznych, pudełek, kartek, notesów itp. Sprawia, że zwyczajne przedmioty stają się unikalne i zyskują wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju charakter. Do scrapbookingu wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Do scrapbookingu wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, zarówno te tradycyjne typu: klej i nożyczki jak i te bardziej specjalistyczne, których coraz więcej znajdziecie w polskich sklepach. Papier do scrapbookingu, tekturowe wycinanki, koronki, tasiemki czy papierowe kwiaty to tylko kilka przykładów, oferta jest na prawdę bogata. Scrapbooking nie wymaga żadnego wykształcenia – w ręcznym ozdabianiu albumów spróbować swoich sił może praktycznie każdy.

Początki scrapbookingu

Początki scrapbookingu sięgają XV- i XVI-wiecznej Anglii. Już wówczas ozdabiano ręcznie szczególne przedmioty: kartki z życzeniami, listy czy karty do gry. W formie zbliżonej do tej, którą znamy współcześnie, pojawił się jednak znacznie później, bo dopiero w XIX wieku, za sprawą Marka Twaina i Thomasa Jeffersona. Wraz z upowszechnieniem fotografii, zyskiwał coraz większą popularność – to właśnie wówczas zaczęły powstawać pierwsze, ozdabiane ręcznie albumy z rodzinnymi fotografiami.

Scrapbooking dziś

Za kolebkę scrapbookingu uznaje się USA i do dziś, to właśnie Stany Zjednoczone skupiają w sobie największą liczbę scrapbookerów. Ponieważ wciąż ich przybywa, scrapbooking rozwija się, stając się przynoszącym gigantyczne dochody przemysłem. Od kilkunastu lat jest popularny również w Polsce, czego najlepszym dowodem są istniejące w sieci polskojęzyczne blogi poświęcone różnorodnym technikom ozdabiania i upiększania oraz sklepy oferujące niezbędne do scrapbookingu akcesoria i narzędzia.

Co daje scrapbooking?

Scrapbooking to wciągające i relaksujące zajęcie. Pozwala uwolnić się od codziennych trosk, wyzwala pokłady kreatywności i pobudza wyobraźnię. Jak podkreślają jego miłośnicy, jest czymś więcej, niż tylko metodą na estetyczne ozdobienie albumu czy kartki z życzeniami – jest sposobem artystycznego wyrazu, wciągającą, plastyczną pasją i – dla wielu scrapbookerów – sposobem na życie. Dla osób uczestniczących w różnego rodzaju warsztatach i spotkaniach scrapbookowych, jest także okazją do zawarcia nowych znajomości.

Od czego zacząć?

Od czego zacząć swą przygodę ze scrapbookingiem? Na początek nie potrzeba wiele. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe materiały (znajdziecie je m.in. na stronie https://hobbyplace.pl/pl/.to bydgoski sklep, który również posiada swój sklep stacjonarny na Osowej Górze), zarezerwować sobie wolny czas i… uruchomić wyobraźnię! Kolejnym krokiem może być udział w lokalnych warsztatach scrapbookowych lub poszukiwanie inspiracji na tematycznych blogach. W maju 2020 roku w Katowicach odbędzie się nawet Ogólnopolski Zlot Scrapbookingowy, wszelkie informacje znajdziesz na stronie Śląskiego Zlotu: https://www.facebook.com/slaskizlot/.

Dzięki metodom ręcznego ozdabiania, nawet najbardziej zwyczajne przedmioty stają się jedyne i niepowtarzalne. Ale czy scrapbooking jest zajęciem dla każdego? Odpowiedź brzmi: nie. Każdy jednak może scrapbookingu spróbować i na własnej skórze przekonać się, jak wiele sprawia radości i jak bardzo jest wciągający. Może i Wy dacie się porwać scrapbookowemu szaleństwu?


Facebook Icon