BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Globalizacja w czasach Pandemii – jak poradzą sobie polscy producenci

kwi 7, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Ostatnie dwie dekady to triumf globalizacji gospodarczej. Pozytywne skutki takiego stanu rzeczy odnotowały w zasadzie wszystkie światowe regiony. Przyspieszony rozwój cywilizacyjny, zniesione bariery międzynarodowe zapełniły przynajmniej pozorny dobrobyt. Wszystko zmieniło się na przełomie pierwszego kwartału 2020 roku, gdy mechanizmy musiały zostać czasowo wstrzymane przez trwającą pandemię COVID-19.

Dzisiejsza sytuacja odbija się na wszystkich sektorach gospodarki. Większość przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jak poradzić sobie w dobie nadchodzącego kryzysu. Jedną z bardziej racjonalnych decyzji, które przychodzą na myśl w dzisiejszych czasach, to dywersyfikacja w obszarze rozproszonej produkcji. Zaburzone łańcuchy dostaw wstrzymały wiele firm produkcyjnych. Ten stan rzutuje na kolejne obszary i w ten sposób w dużym uproszczeniu dochodzimy do kolejnych zatorów trwając w niebezpiecznej stagnacji.

Pandemia minie. To pewne. Wirus prawdopodobnie pozostanie z nami na dłużej, stając się elementem codziennego życia. Dostawy zostaną przywrócone, a „dawne” mechanizmy na nowo zaczną funkcjonować. Czy w obliczu dzisiejszego kryzysu możemy jednak spodziewać się nowego zachowania przedsiębiorców? Jest na to duża szansa. Obecna sytuacja doprowadziła do zmiany myślenia w wielu firmach. Koszty wstrzymania produkcji są dla wielu firm gwoździem do trumny, dlatego nowe modele biznesowe będą skupione na dywersyfikacji oraz zniwelowaniu uzależnienia od dalekich dostawców. Co więcej, w ciagu najbliższych lat możemy spodziewać się powrotu do trendu produkcji poszczególnych elementów na terenie naszego kraju.

Wielu producentów jeszcze przed rządowymi ograniczeniami rozpoczęło zabezpieczanie swoich parków maszynowych poprzez zakup elementów zamiennych do swoich lini produkcyjnych. Ten wzrostowy trend odczuła również firma DKM Power Transmission z Czernikowa, będąca hurtownią  elementów między innymi do maszyn przemysłowych (przekładnie, wariatory, motoreduktory).

Według ekspertów z DKM Power Transmission ten stan rzeczy spowodowany był racjonalnym podejściem. Rosnący kurs dolara, kurczące się zasoby półproduktów oraz zablokowane transporty z krajów dalekowschodnich wytworzyły wśród rodzimych przedsiębiorców strach przed wstrzymaniem produkcji. Obecny czas dodatkowo zmieni sposób myślenia oraz podejście do prowadzenia biznesu na rynku lokalnym. Możemy spodziewać się wielu zmian, które spowodują rozwój wewnętrznego rynku zapewniającego dostawy półproduktów dla rodzimych producentów.

Z jednej strony globalizacja, która ułatwiła nam wszystkim rozwój doprowadziła do szybszego rozprzestrzeniania się wirusa, który sparaliżował efektywność oraz wydajność trwającego od dekad mechanizmu. Wydaje się, że do łask dość szybko wrócą lokalne współpracę, które spowodują rozkwit nowych technologii. Na ten scenariusz przygotowują się również eksperci z DKM Power Transmission, którzy w niedalekiej przyszłości wprowadzą na rynek polski dodatkowe usługi wspierając rodzimy przemysł produkcyjny.


Facebook Icon