BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Wycena nieruchomości – jak zrobić to dobrze?

kwi 7, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Planujesz sprzedaż nieruchomości, ale nie wiesz, jaka jest jej wartość? A może musisz dokonać wyceny na potrzeb toczącego się sporu sądowego lub w celu zabezpieczenia hipoteki? Niezależnie od celu, dla którego potrzebujesz dokonać wyceny, powinieneś wiedzie, jak wykonać ją prawidłowo. Poznaj zatem kilka najczęściej wykorzystywanych metod szacowania wartości nieruchomości.

Bezpłatna wycena w sieci

W internecie dostępne są bezpłatne narzędzia, za pomocą których możesz dokonać wyceny nieruchomości. Wystarczy, że uzupełnisz ankietę uwzględniającą takie parametry jak powierzchnia nieruchomości, liczba pomieszczeń etc. Niestety, tak wykonana wycena nie posiada żadnej mocy prawnej i nie może być wykorzystywana jako zabezpieczenie hipoteki czy w toczącej się sprawie sądowej. Czemu więc służy? Przede wszystkim zorientowaniu się w sytuacji na rynku i wstępnemu ustaleniu ceny nieruchomości, którą zamierzamy sprzedać.

Wycena pośrednika

W przeciwieństwie do portali, które umożliwiają dokonanie wstępnej wyceny, agencje nieruchomości posiadają sporą wiedzę na temat lokalnego rynku mieszkaniowego. Pośrednicy są zwykle zorientowani w planach zagospodarowania przestrzennego danego obszaru, znają rynkowe tendencje i niuanse nieuchwytne dla internetowych narzędzi. Wycena nieruchomości, stanowiąca część ich pracy, wciąż nie posiada jednak mocy prawnej. Pomaga natomiast określi, czy ustalona cena sprzedaży nieruchomości jest adekwatna do jej wartości. Chcąc sprzedać mieszkanie, warto z takiego wsparcia skorzystać. Pośrednik nie tylko znajdzie nabywcę, ale też zaplanuje strategię sprzedaży, pomoże odpowiednio przygotować nieruchomość, poprowadzi negocjacje, zadba o dokumenty niezbędne dla realizacji transakcji.

Wycena rzeczoznawcy

Choć wycena dokonana przez pośrednika nieruchomości pozwala określić odpowiednią cenę sprzedaży, nie zawsze jest wystarczająca. W niektórych przypadkach konieczny jest operat szacunkowy przygotowany przez profesjonalnego rzeczoznawcę majątkowego. W jakich? Przede wszystkim w sytuacjach sporu, np. z organem podatkowym bądź gdy ubiegamy się o kredyt. Rzeczoznawca majątkowy, posiadający stosowane, określone przepisami prawa uprawnienia, dokonuje wyceny w oparciu o dane transakcyjne nieruchomości podobnych do naszej, bazę aktów notarialnych, plany zagospodarowania przestrzennego etc. Zwykle operat szacunkowy kosztuje około kilkaset złotych. Operat może wykonać rzeczoznawca prowadzący swą działalność lokalnie bądź kancelaria realizująca wycen w całej Polsce, np. firma BRI Wyceny.

Wybierając sposób wyceny nieruchomości powinniśmy kierować się przede wszystkim celem, dla którego wycena jest nam potrzebna. Pamiętajmy, że tylko wycena dokonana przez rzeczoznawcę majątkowego będzie posiadać moc prawną – każda inna będzie jedynie wyceną wstępną.


Facebook Icon