BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Budowa Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku otrzymała nominację w konkursie Modernizacja Roku 2020

kwi 14, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

W grudniu 2019 roku oddano do użytku budynek Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej (dalej CAIAS) w Paterku. Obiekt ten powstał na zlecenie Inwestora – Powiatu Nakielskiego, w latach 2018-2019. Pierwszy przetarg na prace projektowe ogłoszony był jeszcze w 2016 roku. Ostatecznie, po dwukrotnym ogłoszeniu przetargu na wybór pracowni projektowej, zwyciężyła koncepcja zespołu projektowego z firmy: biuroprojektow.pl Izabela Felcyn-Iwanek.

Pierwotnie Inwestor nie określił ściśle wymogów funkcjonalnych wynikających z konieczności zlokalizowania w nim samorządowych organizacji. Projektanci wiedzieli więc, że budynek musi być zaprojektowany w sposób uniwersalny. We współpracy z przedstawicielami lokalnego samorządu przyjęto ogólne założenia i rozpoczęto prace projektowe.

To, co w głównej mierze zachęciło do współpracy Inwestorów, to przede wszystkim założenia projektowe które przyjęli projektanci. „Pierwszą rzeczą, którą musimy się zająć, to przywrócenie pierwotnej formy budynku i zlikwidowanie architektonicznych pozostałości z przeszłości” – mówi Izabela Felcyn-Iwanek, właścicielka biura projektowego. Budynek nazywany przez mieszkańców „białą szkołą” przez lata był rozbudowywany na potrzeby funkcjonującej tam dawniej placówki oświatowej.

Poprzedni zarządcy budynku nie skupiali się na aspekcie wizualnym budynku, co należało naprawić. Projektantom zależało, aby lewą stronę budynku po dawnej sali gimnastycznej wyburzyć i nawiązać historycznie do pozostałej części. Taka koncepcja otrzymała pozytywną opinię Konserwatora Zabytków, więc można było ustalać dalsze szczegóły. Przy projektowaniu zwrócono również uwagę na przywrócenie dawnego pokrycia dachowego, możliwe odtworzenie stolarki drzwiowej i okiennej z nawiązującym do historii designem.

Istniejący budynek został więc całkowicie przebudowany w środku, naprawiono część elementów konstrukcyjnych, wymieniono stropy, dach i wykonano szereg niezbędnych prac budowlanych.

Z uwagi na ograniczenia kubaturowe istniejącego obiektu, przewidziano również jego rozbudowę o nowy segment. Tu projektanci również starali się nawiązać do istniejącej bryły budynku. Szerokość oraz wysokość nowego segmentu nadawały frontowe lukarny i kształt dachu. W ten sposób zrealizowano kolejne założenie polegające na połączeniu tradycji z nowoczesnością.

Oba segmenty są ze sobą komunikacyjnie powiązane, jednak mogą funkcjonować niezależnie. Największym atutem od strony projektowej tej rozbudowy, było zaprojektowanie otwarcia na otaczający teren. Z sal zlokalizowanych w parterze i na piętrze budynku otwiera się widok na panoramę miasta Nakło nad Notecią.

Budynek CAIAS pełni funkcję miejsca skupiającego w sobie wiele różnych form aktywizacji społecznej.

Budynek CAIAS otrzymał nominację w konkursie Modernizacja Roku 2020. Jest to prestiżowy, ogólnokrajowy konkurs, który organizowany jest od 21 lat. Konkurs promuje najlepsze inwestycje samorządowe.

Jeśli podoba się Państwu realizacja, można oddawać głosy bezpośrednio na stronie konkursu: http://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/1691/object/1905/centrum-akceptacji-i-aktywnosci-spolecznej-paterek Każdego dnia można głosować, z jednego adresu e-mail jeden raz.

Zdjęcia: Dream Studio


Facebook Icon