BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Mieszkanie w okazyjnej cenie? Sprawdź, czy jego zakup na pewno się opłaca

lip 3, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

O kryzysie w branży nieruchomości mówi się już od kilku miesięcy, a obniżone ceny mieszkań, zdają się ten stan rzeczy potwierdzać. Tendencje spadkowe, które agencjom nieruchomości spędzają sen z powiek, cieszą kupujących, dla których nawet kilkuprocentowy upust często stanowi znaczącą różnicę. Ale czy zakup mieszkania w okazyjnej cenie na pewno się opłaca?

Niższa cena = dobra cena?

Niestety, kupując mieszkanie w obniżonej cenie, nie możemy być pewni, że cena ta rzeczywiście jest dobra i adekwatna do kosztów, które przyjdzie nam ponieść. Warto przyjrzeć się danej nieruchomości uważnie i racjonalnie ocenić stosunek jej ceny do wartości. Czynników, które na nie wpływają jest bowiem wiele: od jego lokalizacji, po metraż, standard wykończenia czy stan techniczny. W ocenie wartości mieszkania może nam pomóc agencja nieruchomości, której pracownicy zwykle posiadają sporą wiedzę na temat lokalnego rynku mieszkaniowego. Możemy również skorzystać z internetowych, bezpłatnych narzędzi służących do wyceny nieruchomości. Uzyskane wyniki będą jednak jedynie orientacyjne.

Uwaga, pułapka!

Obniżona cena to zwykle skuteczny wabik na marzących o własnym M klientów. Niestety, okazja może okazać się bardzo kosztowną pułapką. By jej uniknąć, należy nie tylko sprawdzić stan techniczny nieruchomości oraz plany zagospodarowania przestrzennego, ale także jej stan prawny. W praktyce oznacza to uważną weryfikację zapisów zawartych w księdze wieczystej nieruchomości. To z nich dowiemy się m.in. o tym, kto jest prawnym właścicielem nieruchomości, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką bądź prawami osób trzecich. Dzięki tym informacjom unikniemy spłacania nie naszych długów oraz zakupu domu lub mieszkania z niechcianym lokatorem.

Z pomocą profesjonalisty

Chcąc kupić mieszkanie w korzystnej i adekwatnej do jego wartości cenie, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Oprócz agencji nieruchomości, wsparciem służą również rzeczoznawcy majątkowi, np. firma BRI Wyceny. Zatrudnieni w niej specjaliści doskonale znają lokalny rynek nieruchomości i na potrzeby swoich klientów przygotowują profesjonalne, rzetelne wyceny. Operat szacunkowy nieruchomości sporządzony przez rzeczoznawcę jest jedynym dokumentem posiadającym moc prawną, który może stanowić zabezpieczenie hipoteki bankowej bądź zostać wykorzystany jako dowód w postępowanie sądowym.

Zakup domu bądź mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jaki podejmujemy w ciągu całego życia. By tej decyzji nie żałować, powinniśmy przeanalizować wszelkie za i przeciw i uważnie przyjrzeć się kupowanej nieruchomości – również jej cenie, która nawet obniżona, wciąż może być zdecydowanie zbyt wysoka.


Facebook Icon