BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Siła drzew

lis 3, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Dlaczego zieleń w mieście jest nam tak bardzo potrzebna? Jakie korzyści płyną z zakładania zieleńców, parków, alei czy miejskich trawników i łąk? Poza walorami estetycznymi, tereny zielone są naszym sprzymierzeńcem w niwelowaniu skutków zmian klimatycznych. A główną rolę odgrywają tu drzewa.

Drzewa to przede wszystkim naturalne filtry powietrza: ułatwiają nam oddychanie, zatrzymują kurz, niwelują przykre zapachy, pochłaniają szkodliwe tlenki węgla, azotu, zmniejszają ilość amoniaku i metali ciężkich. Przy okazji zmniejszania zanieczyszczenia powietrza, drzewa wytwarzają związki bakteriobójcze – fitoncydy. Na zadrzewionej ulicy jest 3 razy mniej zanieczyszczeń niż w „betonowej dżungli”.

Naturalna klimatyzacja

Pod koronami drzew może być nawet o 8 °C niższa temperatura, niż w pełnym słońcu. Drzewa to energooszczędna klimatyzacja, która estetycznie wygląda i nie hałasuje. Jedno dorodne drzewo wystarczy dla zastąpienia 5 klimatyzatorów – latem chłodzą, a zimą zmniejszają zużycie energii na ogrzewanie, ograniczając siłę wiatru.

Spacer na receptę

Duża ilość drzew zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wody z podłoża i zapewnia znacznie przyjemniejszy spacer przez miasto. Z pewnością, każdy zna to uczucie, kiedy podczas upału szuka choć trochę cienia – jedno drzewa może dać wtedy prawdziwe wytchnienie. A jak cenny dla naszego zdrowia jest spacer po lesie udowadniają lekarze w Finlandii, którzy przepisują go swoim pacjentom na recepcie! Fundacja IMMO dba o to, aby drzew w mieście nigdy nie było za mało. Do tej pory udało się podarować mieszkańcom Bydgoszczy prawie 70 drzew! Ostatnie nasadzenia prowadzone były na ulicy Lelewela, która wzbogaciła się o 23 dorodne lipy.


Facebook Icon