BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Jak dbać o nowe drzewa?

maj 19, 2021 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Razem z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia, a z nią nasze chęci do zazieleniania swojego otoczenia – w tym sadzenia drzew. Przedstawiamy kilka istotnych porad, które będą pomoce podczas pierwszych nasadzeń!

Zaczynamy od wykopania dwukrotnie większego dołu od bryły korzeniowej drzewa. Warto zaopatrzyć się w worek świeżej ziemi, którą najlepiej wymieszać z podłożem w wybranym miejscu. Można dodać również kompost lub przekompostowany obornik. Jeśli kupujemy drzewko w donicy, godzinę przed posadzeniem dobrze jest je obficie podlać, a roślinę z tzw. ‘gołym korzeniem’ zamoczyć w wiadrze z wodą. Do dużych okazów przydadzą się paliki podtrzymujące i stabilizujące drzewo. Tuż po posadzeniu ponownie podlewamy.

Co dalej?

Jeśli sadzimy rośliny wiosną musimy pamiętać o systematycznym nawadnianiu. To ważne również latem podczas okresów bezdeszczowych. W tym wypadku sprawdzi się zasada „raz a porządnie”, czyli obfite podlewanie raz w tygodniu. Dla drzew sporej wielkości (2-3 m wysokości) będzie to ok. 25-30 litrów wody, najlepiej wieczorem lub wcześnie rano. Nawożenie mineralne można wprowadzić po 2-3 latach wzrostu rośliny. Na początek najważniejsze jest ukorzenienie w nowym miejscu.

Jak sadzić drzewa w mieście?

Nasadzeń na terenie Miasta oczywiście nie można wykonać samemu. Potrzebne są do tego odpowiednie zgody. Jeśli jednak uważasz, że w Twojej okolicy jest zdecydowanie za mało drzew – nic straconego! W Bydgoszczy działa wyjątkowa Fundacja IMMO, która wspiera inicjatywy mieszkańców. Eksperci pomogą w organizacji potrzebnych decyzji. Posadzenie drzew na terenie wspólnoty mieszkaniowej może być również okazją do sąsiedzkiej integracji – ufundowane przez IMMO drzewa sadzą mieszkańcy danego osiedla.


Facebook Icon