BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Makrum – wiodący producent kruszarek

maj 21, 2021 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Jednym z topowych produktów MAKRUM jest kruszarka, produkowana właściwie nieprzerwanie od…1946 roku. W ofercie tej znanej bydgoskiej marki znajdują się kruszarki młotkowe, stożkowe, udarowe, walcowe, czy te najbardziej popularne – szczękowe.

Kruszenie jest bardzo ważnym procesem technologicznym, który ma doprowadzić surowce mineralne do właściwego uziarnienia. W MAKRUM produkcja pierwszych kruszarek rozpoczęła się tuż po wojnie, w 1946 roku. Już w latach 80-tych każda gmina w Polsce posiadała maszynę z tej fabryki. Głównie były to właśnie kruszarki, wykorzystywane w wiele gałęziach przemysłu. Pracowały między innymi w KCW Kujawy-Piechcin, Zakładzie Eksploatacji Kruszyw w Zielonej Górze czy Zakładach Górniczych w Trzebionce.

Zanim powstały tak zaawansowane maszyny, do kruszenia trzeba było wykorzystywać inne „narzędzia”. Jednymi z pierwszych były pięściaki, czyli kamienie, które charakteryzowały się migdałowatym kształtem i zaostrzoną krawędzią. Dzięki pięściakom ludzie żyjący ponad 1,7 mln lat temu mogli przygotowywać jedzenie czy stworzyć narzędzia służące do polowań. Jedną z pierwszych kruszarek – trochę bardziej przypominającą te obecne – zobaczyć można w Szklarskiej Porębie, a dokładnie w osadzie „Żelazny Tygiel Waloński”. Maszyna wykorzystuje prawa fizyki: wchodząc do środka koła, siłą kroków wprowadzamy ją w ruch.

Nowoczesna kruszarka do kamieni

Obecnie kruszarki wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, a wymagania klientów cały czas rosną. MAKRUM produkując je od kilkudziesięciu lat doskonale zna potrzeby rynku.
Jedną z najbardziej innowacyjnych maszyn kruszących jest kruszarka HJ, która może być wykorzystywana m.in. jako kruszarka do kamieni. Rodzaj materiału, jak i ich gramatura, nie stanowi dla kruszarek HJ trudności, ponieważ daje ona możliwość zastosowania wielu typów szczęk i swobodnej regulacji kąta pochwytu. Trwałe łożyska od sprawdzonych dostawców gwarantują bezpieczeństwo pracy w każdych warunkach i zapewniają komfort użytkowania niezależnie od profilu działalności.


Facebook Icon