BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Planujesz zakup broni? Sprawdź, jak się przygotować i ile to kosztuje

cze 29, 2021 dodane przez BydgoskieMarki.pl

W ostatnich latach niczym grzyby po deszczu wyrastają nowe kluby i organizacje strzeleckie. Niektórym spośród amatorów sportowego strzelectwa, trening na strzelnicy i obiektowa broń po jakimś czasie przestają jednak wystarczać – pragną posiadać broń na własność. I o ile nie jest to niemożliwe, do posiadania broni trzeba się odpowiednio przygotować. Konieczne będzie również odłożenie większej sumy – nie tylko na zakup strzelby. Na co jeszcze?

Pozwolenie na broń

Uzyskanie pozwolenia na broń to proces, który trwa około 6 miesięcy. Procedura nie jest szczególnie skomplikowana i w zasadzie każdy, kto spełnia określone warunki jest w stanie przejść ją pomyślnie. Przede wszystkim, zgodnie z Ustawą o Broni i Amunicji, należy być osobą pełnoletnią, zdrową psychicznie (konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku badań) oraz posiadająca czystą kartotekę w Krajowym Rejestrze Karnym. To oczywiście nie wszystko – by uzyskać pozwolenie na broń sportową, trzeba być członkiem klubu sportowego zrzeszonego w PZSS, posiadać patent strzelecki oraz aktualną licencję. Uzyskanie pozwolenia wiąże się z wydatkiem około 2 tysięcy złotych. Oprócz konieczności opłacenia kursu czeka nas także konieczność pokrycia kosztów uczestnictwa w klubie. Korzyścią jest natomiast fakt, że możemy liczyć na jego wsparcie i ułatwienie formalności.

Broń

Uzyskanie pozwolenia na broń strzelecką oznacza, że mamy odkąd dostęp do bardzo szerokiego spektrum broni. Do broni sportowych zalicza się bowiem broń z bocznym zapłonem z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm, broń centralnym zapłonem z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm, broń gładkolufową oraz broń przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego. Jedyne ograniczenie dotyczy trybu ognia – z broni sportowej nie strzela się w trybie ciągłym lub seriami. Wybór wciąż jednak pozostaje ogromny i ogranicza nas jedynie zasobność naszego portfela. Wybierać możemy między najtańszą bronią za kilkaset złotych, a drogimi modelami za kilkanaście tysięcy złotych.

Szafa na broń

Wspomniana wcześniej Ustawa o Broni i Amunicji z 1999 roku określa nie tylko procedurę uzyskania pozwolenia na broń, ale także zasady jej bezpiecznego przechowywania. Zgodnie. Zz jej zapisami, właściciele broni zobowiązani są do zabezpieczenia broni przed dostępem osób nieuprawnionych. Konieczne jest przechowywanie jej w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu lub w urządzeniu, które spełnia wymagania co najmniej klasy S1 według obowiązującej normy. W praktyce oznacza to, że właściciele broni potrzebują specjalnej szafy o klasy odporności S1. Jednym z najpopularniejszych producentów szaf na broń jest firma Stalpol. Jakie modele ma w swojej ofercie? Przede wszystkim – wykonane zgodnie zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 3 kwietnia 2000 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Charakteryzują się różnymi parametrami. W ofercie znajdziesz szafy z elektronicznym zamkiem, z szafy z możliwością powiększenia do wymaganych rozmiarów (to przydatna opcja, gdy zamierzasz rozszerzać swój arsenał), a także szafy z limitowanych edycji o wyjątkowej funkcjonalności i estetyce. Planując zakup szafy na broń przygotuj się na wydatek conajmniej kilkaset złotych.

By posiadać własną broń teoretycznie potrzebujemy jedynie trzech rzeczy: pozwolenia, broni i miejsca, w którym będziemy ją bezpiecznie przechowywać. Teoretycznie, bo w praktyce szybko okaże się, że potrzebujemy także kilku dodatkowych gadżetów i akcesoriów. By uniknąć późniejszych niespodzianek, je także warto uwzględnić w planowaniu strzeleckiego budżetu!


Facebook Icon