BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Zamieszkaj nad Kanałem Bydgoskim

wrz 2, 2021 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Rabatki – kolejna inwestycja mieszkaniowa CDI, powstaje przy ulicy Czarna Droga na Okolu. Bezpośrednio przy budynkach znajduje się urokliwy Kanał Bydgoski. Warto przyjrzeć się temu miejscu bliżej i docenić jego urodę. Czy bydgoszczanie znają historię Kanału Bydgoskiego i wiedzą jak pięknym miejscem do życia są jego okolice?

Najnowsza inwestycja spółki deweloperskiej CDI Konsultanci Budowlani, należącej do Grupy kapitałowej IMMOBILE, zlokalizowana jest w dzielnicy Okole. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Kanał Bydgoski z atrakcyjnymi śluzami i dużym parkiem ze starodrzewami, pomnikami przyrody oraz z roślinnością występującą wyłącznie w tym regionie miasta. Lista zalet tego wyjątkowego zakątka jest długa. Zanim je wymienimy, poznajmy także trochę jego historii.

Kanał Bydgoski jest jednym z najstarszych kanałów w Polsce. Łączy ze sobą Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy: Brdę od strony Wisły oraz Noteć i Wartę od strony Odry. W 20-leciu międzywojennym uważano go za najpiękniejszą i najnowocześniejszą drogę wodną II Rzeczpospolitej. Kanał zbudowany został w latach 1773–1774, prezentując unikatowe w skali europejskiej rozwiązania XVIII-wiecznej myśli technicznej. Kolejne jego renowacje korzystały zaś z rozwoju techniki na przestrzeni XIX i początku XX wieku. W 2005 roku miejsce to znalazło się w rejestrze zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

Integralną częścią i niekwestionowaną ozdobą Kanału Bydgoskiego, a już niebawem także osiedla Rabatki, są Planty nad Kanałem Bydgoskim. Nazywane także Parkiem nad Śluzami, w przyszłości postrzegane przez władze miasta chcą być jako Bydgoski Central Park. Miejsce to regularnie przechodzi rewitalizacje, rozszerzając swoją przestrzeń i estetykę. Obejmuje oba brzegi kanału, wzdłuż których wiodą urokliwe aleje spacerowe z ławkami oraz ścieżki rowerowe. Można tu zorganizować piknik, skorzystać z przystani kajakowej, kortu tenisowego lub placu zabaw, powędkować lub zwyczajnie odpocząć, podziwiając tańczące w nurcie wody fontanny.

Planty nad Kanałem są miejscem występowania aż 26 drzew uznanych jako pomniki przyrody, co daje im pierwsze miejsce wśród bydgoskich parków. Pomnikami są głównie topole czarne i olsze czarne – 100-160 letnie drzewa o pierśnicach przekraczających 4 m! Obejrzeć warto tu również inne drzewa o imponujących rozmiarach kwalifikujących do objęcia ochroną pomnikową: dęby szypułkowe, wiąz szypułkowy, klony srebrzystolistne czy lipę drobnolistną.

W centralnej części kanału, w sąsiedztwie nowego osiedla przy Czarnej Drodze, znajduje się V Śluza. Ten zabytek hydrotechniczny zachwyca zachowanym układem mechanicznym zasuw z 1872 roku i uroczym mostem! Bez wątpienia jest to miejsce które mieszkańcy Rabatek będą chcieli pokazać odwiedzającym ich gościom.

Sam zaś obszar Czarnej Drogi to zakątek z wyjątkową tradycją ogrodniczą. Na przełomie lat 60. I 70. uprawiano tu chryzantemy i róże. Nawiązując do historii, osiedle otrzymało nazwę Rabatki, a jego urok podkreślony zostanie efektownymi kompozycjami roślin ozdobnych. Czy można sobie wyobrazić przyjemniejsze miejsce do zamieszkania?

Obecnie powstają dwa tu sześciokondygnacyjne bloki. W 5-klatkowym budynku A zaprojektowano 95 mieszkań, natomiast 1-klatkowym budynku B przewidziano 35 lokali. Wygodne i funkcjonalne mieszkania w zróżnicowanym metrażach od 34,77 m2 do 95,56 m2, wszystkie z balkonami – dają możliwość indywidualnych modyfikacji, tak, aby zaaranżowana przestrzeń spełniała wymagania dużych rodzin, młodych małżeństw i singli. Na najniższych kondygnacjach zaprojektowano 45 oddzielnych, przestronnych garaży. Powstanie także 85 naziemnych miejsc postojowych. Termin oddania budynków zaplanowany jest pod koniec 2022 r. Więcej o mieszkaniach z widokiem na Kanał można się dowiedzieć w biurze sprzedaży dewelopera CDI Konsultanci Budowlani.


Facebook Icon