BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Ai Technika liderem innowacji – rozwiązania, które mogą zmienić medycynę

paź 7, 2021 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Ai Technika, polski start up technologiczny zdobył właśnie wyróżnienie w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw oraz Certyfikat “Innowacyjna Marka Regionu” za rozwiązanie pod nazwą „Technologia deep learning jako skuteczna metoda diagnozowania”. Spółka wkrótce wprowadzi na rynek aplikacje, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji pozwolą z ponad 95 proc. pewnością identyfikować chorobowe zmiany skórne, czy analizować zdjęcia wykonane podczas badania dna oka. Ai Technika to jedna z bardziej obiecujących polskich firm, która wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji.

Ai Technika to start up wykorzystujący sztuczną inteligencję w celu wczesnego diagnozowania chorób, ale także badania jakości w przemyśle. Obecnie firma ma gotowe dwa produkty wykorzystujące sieci neuronowe: system badający rodzaj pyłku miodu oraz system analizujący jakość ziaren. Natomiast już w pierwszym kwartale przyszłego roku Ai Technika wprowadzi na rynek wyczekiwane aplikacje medyczne.

W imieniu Ai Technika nagrodę odebrał CEO Ai Technika Przemysław Rujna

„Nasz produkt ma zastosowanie w dziedzinach medycyny, w których możliwa jest analiza cyfrowych obrazów. System porównuje badany obraz z biblioteką danych, która składa się z kilkunastu tysięcy zdjęć. Jednocześnie wykorzystywany algorytm nieustannie się uczy co pozwala mu być coraz dokładniejszym” mówi Przemysław Rujna, CEO Ai Technika. „Pandemia Covid-19 uwypukliła globalne nieprzygotowanie systemów informatycznych w obszarze ochrony zdrowia do monitorowania chorych. Nasze aplikacje pozwolą przeprowadzać masowe przesiewowe badania w dermatologii (system badający i identyfikujący nieprawidłowości na zdjęciach zmian skórnych), w laryngologii (narzędzie służące analizie materiału cytologicznego), czy w okulistyce (narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję w badaniu dna oka). Docelowo dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji będziemy mogli diagnozować m.in. czerniaka, naczyniaki, cukrzycę, guza naczyniówki czy zwyrodnienia plamki żółtej. Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi lekarza, jej zadaniem jest wspierać człowieka i pozwolić mu być lepszym profesjonalistą” dodał P. Rujna.

Nagroda Lider Innowacji to ważny etap w historii Ai Technika.

„Jesteśmy na początku drogi, więc tym bardziej cieszy nas, że już na tym etapie zostaliśmy docenieni przez kapitułę. Mam nadzieję, że będziemy inspiracją dla innych medycznych start up’ów, które mają często bardzo przełomowe pomysły, ale niekiedy giną one na etapie pozyskiwania funduszy, czy komercjalizacji” podsumował Przemysław Rujna, CEO Ai Technika.

Nad sukcesem projektu czuwa kilkunastoosobowy zespół lekarzy, programistów oraz pracowników naukowych. Stworzenie algorytmu, zajęło informatykom ponad 8.000 roboczogodzin. Ai Technika to spółka ze 100 procentowym polskim kapitałem, która cały czas poszukuje innowacyjnych rozwiązań B2B i B2C oraz nowych możliwości wykorzystania algorytmów w medycynie i przemyśle. Ambicją spółki jest stać się jedną z czołowych firm med-tech na rynku polskim i europejskim.

Fot. www.studioelementmedia.pl- Krystian Olczak


Facebook Icon