BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Renesans Okola. Dlaczego coraz więcej osób chce tu zamieszkać?

sty 13, 2022 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Okole to jedna z najciekawszych dzielnic Bydgoszczy. Po wielu latach ponownie stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji nowych inwestycji mieszkaniowych.

W kwietniu ubiegłego roku minęła 101. rocznica włączenia 18 podmiejskich gmin w granicę administracji Bydgoszczy. Wśród nich znalazło się również Okole. Liczący 131 ha powierzchni obszar w 1920 roku był prężnie rozwijającym się terenem. Z pewnością wpływ na to miały przebiegające tutaj wodne i kolejowe arterie, przyczyniające się do zapoczątkowanego już w XIX wieku rozkwitu naszego miasta. Powstawało coraz więcej budynków, zarówno do zamieszkania oraz do prowadzenia działalności kupieckiej i rzemieślniczej.

Bogate życie kulturalne i towarzyskie

W 1932 przy ul. Kraszewskiego założono Polską Spółkę Akcyjną „Persil”. Równolegle z rozwojem ekonomicznym rozkwitało życie kulturalne i rekreacyjne dzielnicy. Niewątpliwe sprzyjały temu warunki naturalne. Największy w tamtych latach park nad Kanałem Bydgoskim z bogatym drzewostanem był odwiedzany przez mieszkańców i turystów, stając się wizytówką miasta. Powstawały tu liczne restauracje, kawiarnie, sale taneczne. Działał również teatr letni. Funkcjonowały stanice wodne z wypożyczalniami łódek i kajaków, kąpieliska, korty tenisowe a w okresie zimowym – lodowiska.

Dynamiczny rozwój przerwał tragiczny czas II wojny światowej. Trudne lata powojenne i niekorzystne decyzje urbanistyczne, w tym zasypanie fragmentu kanału wyhamowały rozwój dzielnicy. Sytuacja uległa zmianie po 2000 roku. Ważnym elementem tego procesu stało się wpisanie Starego Kanału Bydgoskiego do rejestru zabytków i jego systematyczna rewitalizacja. Wiele o historii tego miejsca można dowiedzieć się odwiedzając Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ulicy Staroszkolnej.

Nawiązanie do bogatych tradycji Okola

Istotnym elementem rozwoju tego fragmentu miasta było powstanie Biznes Parku, gdzie swoje siedziby znalazło wiele firm w tym czołowy bydgoski pracodawcy branży IT, dając zatrudnienie osobom z Bydgoszczy i okolic. Wielkim atutem dzielnicy są przede wszystkim mieszkańcy. To dzięki prężnie działającej radzie osiedla powstały inicjatywy wzbogacające życie tej części miasta. Warto podkreślić działalność indywidualną, nawiązującą do przedwojennych kulturalnych tradycji Okola, czyli do właśnie powstającego Teatru Bydgoskiego IV Śluzy.

Rozwijająca się infrastruktura, ułatwiająca codzienne życie, dobra komunikacja miejska i naturalne, wyjątkowe zielone tereny sprawiają, że wiele osób wybiera Okole jak miejsce dobrego i bezpiecznego życia. Często wśród nich są ludzie wywodzący się z dzielnicy i pragnący ponownie zamieszkać w tym wyjątkowym zakątku.

Osiedle Rabatki

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą bydgoscy deweloperzy. Jedną z atrakcyjniejszych lokalizacji mieszkaniowych, tuż przy samym Kanale, oferuje spółka CDI Konsultanci Budowlani. To miejsce, które jest piękne o każdej porze roku. Przy V śluzie na Osiedlu Rabatki powstają dwa sześciokondygnacyjne budynki ze 130 funkcjonalnymi i przestronnymi mieszkaniami. Oddanie budynków do użytku zaplanowano na koniec bieżącego roku. Szczegóły inwestycji można poznać w biurze sprzedaży CDI Konsultanci Budowlani.


Facebook Icon