Jak prawidłowo przechowywać broń?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat strzelectwo sportowe znacząco zyskało na popularności. Strzelnice każdego roku obserwują zwiększoną liczbę odwiedzin, a sklepy z bronią – wyraźny wzrost jej sprzedaży w stosunku do lat poprzednich. Posiadanie broni oznacza jednak nie tylko znakomitą, sportową rozrywkę, ale także konieczność odpowiedniego przechowywania, zarówno samej broni, jak i amunicji. Co warto na ten temat wiedzieć?
Co mówią przepisy?
Zasady przechowywania broni i amunicji reguluje traktująca o nich ustawa. Przepisy przede wszystkim mówią o tym, że broń powinna być przechowywana w taki sposób, by nie dostała się w ręce osób nieuprawnionych. Oznacza to, że dostęp do miejsca, np. sejfu, w którym broń jest przechowywana, może mieć jedynie osoba uprawniona. Od 1 października 2014 roku obowiązuje również Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 26 sierpnia 2014 r., które wskazuje dozwolone sposoby przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z jego zapisami, broń należy przechowywać w odpowiednio przystosowanym „magazynie broni” lub w specjalnych urządzeniach, które spełniają wymagania klasy S1 według normy PN-EN 14450.
Szafy na broń
Większość strzelców nie przechowuje broni w „magazynach broni”, a w znacznie mniejszych szafach na broń. Dlaczego? Ponieważ magazyn musi być oddzielnym pomieszczeniem zlokalizowanym w budynku spełniającym szereg wymogów, m.in. wymóg wydzielonych ścian murowanych, lokalizacja na piętrze czy niepalna konstrukcja. W przypadku strzelców indywidualnych, znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się więc zakup profesjonalnej szafy na broń. Do wiodących na rynku producentów szaf należy Stalpol – marka specjalizująca się w produkcji certyfikowanych szaf wysokiej klasy, o zróżnicowanych parametrach ochrony, zarówno przeciwogniowej, jak i antywłamaniowej. W jej ofercie znajdują się innowacyjne, zaawansowane technologicznie szafy dedykowane sportowcom, myśliwym i kolekcjonerom. Marka produkuje szafy różnego rodzaju, m.in. szafy Praktiker, szafy Smart Control i szafy President. Każdy z nich odznacza się odmiennymi parametrami i właściwościami, dzięki czemu istnieje możliwość doboru szafy do swoich indywidualnych potrzeb. Obecnie, do każdej zakupionej szafy na broń, Stalpol oferuje bezpłatny alarm o wartości 580 zł, który dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa przechowywanej broni.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Oprócz konieczności zapewnienia odpowiedniego miejsca, w którym broń będzie przechowywana, konieczne jest również zadbanie o to, by w czasie przechowywania magazynek był odłączony, a broń rozładowana. Nie wolno również zapominać o wymaganiach producenta posiadanej broni. Przepisy wskazują również, jak powinna być przechowywana amunicja. Odpowiednie są przede wszystkim specjalne pudełka czy pojemniki, które uniemożliwiają uderzenie w spłonkę naboju.
Prawidłowe przechowywanie broni to nie tylko konieczność powodowana przepisami – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa naszego i osób nieuprawnionych, które mogłyby sięgnąć po broń. Decydując się na jej zakup powinniśmy więc upewnić się, że wiemy, w jaki sposób należy ją przechowywać i co zrobić, by zapewnić sobie i swojemu otoczeniu bezpieczeństwo.
BydgoskieMarki.pl to katalog prezentujący firmy powstałe i działające na terenie Bydgoszczy, powiatu bydgoskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Pragniemy promować nasze lokalne marki, przedstawiać sylwetki naszych rodzimych przedsiębiorców.