BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Krótka historia dzielnicy Fordon

maj 17, 2022 dodane przez BydgoskieMarki.pl

W tym roku mija 50 lat od podjętej w grudniu 1972 uchwały o przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Rezolucja weszła w życie z dniem 1 stycznia 1973, obydwie daty są kluczowe w historii największej bydgoskiej dzielnicy. Z perspektywy czasu można przyjrzeć się etapom budowy i rozwojowi terenu o ponad 30 km 2powierzchni.

Od początku nowe osiedle nie chciało pełnić jednie roli tzw. „noclegowni”. Wraz z powstawaniem budynków mieszkalnych, rozwijała się infrastruktura ułatwiająca codzienne życie. Przedszkola, szkoły, przychodnie, zaplecze handlowe a także placówki użyteczności publicznej. Wielkim atutem Fordonu jest jego położenie. Tereny zielone stanowią jedną trzecią powierzchni całego obszaru, w tym stref przyrodniczo chronionych jak na przykład okolice zalewowe nad Wisłą. Naturalne uwarunkowania sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji na świeżym powietrzu. Systematycznie rozbudowywana sieć ścieżek rowerowych, już pozwala dotrzeć w najbardziej malownicze podbydgoskie zakątki. W planach jest budowa następnych tras rowerowych między innymi ścieżki wzdłuż toru regatowego oraz Wisły łączącej Stare Miasto z Fordonem. Kolejna koncepcja w ramach Bydgoskiego Węzła Wodnego dotyczy budowy bulwarów, przystani i przystanku Tramwaju Wodnego.

Wracając do decyzji o połączeniu Fordonu z Bydgoszczą na pewno istotną rolą odegrał wybór dotychczasowej granicy miasta na miejsce powstania Zespołu Szkół Wyższych – ATR. Prężnie rozwijająca się uczelnia od zeszłego roku Politechnik Bydgoska na dobre wpisała się w krajobraz dzielnicy. Wielu absolwentów właśnie ją wybrało i wybiera jako adres zamieszkania. Kolejną, liczną grupę wśród mieszkańców stanowi następne pokolenie lokatorów pierwszych budynków powstałych w latach 70-tych.

Najlepszy adres w Fordonie

Wielu deweloperów wybiera ten obszar na miejsce swoich inwestycji. Propozycja CDI Konsultanci Budowlani zasługuje na uwagę na pewno z powodu jednej z lepiej ocenianych fordońskich lokalizacji. Osiedle Uniwersyteckie powstaje przy ulicach Strzeleckiego i Studenckiej. Położenie pozwala w pełni korzystać z infrastruktury dzielnicy a dzięki rozbudowanemu węzłowi komunikacyjnemu umożliwia szybki dojazd do centrum. Obecnie oddano do użytku II etap składający się z trzech kameralnych, dwuklatkowych budynków. Osiedle charakteryzują przytulne bloki z windami od najniższego poziomu, z położonymi w przyziemiu garażami, ogrodzony teren z miejscami parkingowymi i zagospodarowaną zielenią a przede wszystkim mieszkania o sprawdzonych, funkcjonalnych rozkładach. W częściach wspólnych wykorzystano wizerunek znanych postaci ze świat nauk i- Kopernika, Tesli i Mendelejewa. Adresy na Strzeleckiego i Studenckiej to propozycja zamieszkania dla rodziny z dziećmi, osób starszych lub młodych ludzi rozpoczynających życie na własny rachunek.

W tym etapie pozostało jeszcze kilka mieszkania, szczegóły można poznać w Biurze Sprzedaży CDI Konsultanci Budowlani ul. Leśna 20/9U w Bydgoszczy.


Facebook Icon