BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Dzisiaj zaćmienie słońca. Jak je obejrzeć?

mar 20, 2015 dodane przez Damian Jaroszewski

slonce

Już dzisiaj dojdzie do niezwykle interesującego, a zarazem bardzo rzadkiego zjawiska astronomicznego. Europejczycy, w tym Polacy będą mieli okazję zobaczyć częściowe zaćmienie słońca. A że pogoda dopisuje, to obejrzymy je bez większych problemów.

Zaćmienie słońca będzie można obejrzeć praktycznie w całej Europie, a także w Rosji. W Bydgoszczy zjawisko rozpocznie się o godzinie 9:44, a jego maksimum będzie miało miejsce około 10:53. W tym czasie Bydgoszczanie zobaczą około 71 proc. zakrytej tarczy słonecznej. Główna gwiazda naszego układu ponownie zostanie w całości odsłonięta około godziny 12:04.

Musimy pamiętać o tym, aby nie spoglądać na słońce tzw. gołym okiem. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie okulary, które blokują światło słoneczne. Podstawowe, jednorazowe modele kosztują zaledwie kilka złotych. Rozwiązaniem może być także spoglądanie na zaćmienie przez płytę CD lub niektóre folie aluminiowe, ale nie jest to zbyt bezpieczne. Żaden producent nie tworzy płyt z myślą o obserwowaniu zaćmienia słońca, więc nie wiadomo, jak one się zachowają. Zaćmienie można obserwować także dzięki tzw. metodzie projekcji, w której obraz słońca rzutujemy na inny obiekt, np. kartkę papieru lub maskę samochodu.

Kolejne takie zaćmienie będzie miało miejsce dopiero 12 sierpnia 2026 roku, więc warto spoglądać dzisiaj w niebo. Co prawda po drodze będą jeszcze trzy takie zjawiska, ale każde o małym stopniu przysłonięcia. W 2026 roku Słońce ponownie zniknie w około 70 proc. Zatem dzisiaj mamy naprawdę wyjątkową okazję. Nie zmarnujcie jej!


Facebook Icon