7 ciekawostek na temat JuraParku w Solcu Kujawskim, o których mogliście nie wiedzieć
Pomysł na JuraPark w Solcu Kujawskim zrodził się z sukcesu, jaki odniósł pierwszy stworzony obiekt naukowo – rozrywkowy w Bałtowie. Jego Twórcy postanowili stworzyć kolejny park o tematyce dinozaurów, wykorzystując do tego przepięknie położony obiekt otoczony sosnowym borem w Solcu Kujawskim.
To właśnie tutaj powstał park, którego ścieżki oraz rekonstrukcje dinozaurów zostały starannie zaplanowane oraz dobrane przez wybitnego eksperta z dziedziny paleontologii – Karola Sabatha. Dziś jego imię nosi muzeum mieszczące się w soleckim JuraParku. Park istnieje już od 8 lat i jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Nie każdy jednak wie, że JuraPark, to nie tylko dinozaury. Czeka w nim wiele atrakcji oraz ciekawostek. Niewątpliwie należą do nich modele dinozaurów naturalnej wielkości – ponad 100 okazów. Prezentujemy 7 ciekawostek na temat JuraParku w Solcu Kujawskim.
Jurajski Ogród Botaniczny
Powstały na bazie boru sosnowego, który ma ponad 150 lat. Wiele drzew i krzewów zostało przekazanych przez Nadleśnictwo Solec Kujawski. Nawiązano też kontakt z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, które to objęły swego rodzaju patronat nad Jurajskim ogrodem botanicznym. Dzięki tym działaniom w soleckim parku możemy oglądać okazy, które nie występują nigdzie poza nim. Jest to także okazja aby zobaczyć roślinność z czasów dinozaurów, która przetrwała do dziś.
Sławni i zasłużeni
W JuraParku znajduje się wyjątkowa alejka, w której znajdziemy rośliny posadzone przez znanych ludzi. Pierwszą osobą, która posadziła własne drzewko była Irena Santor – wszystkim doskonale znana piosenkarka pochodząca z Solca Kujawskiego. Ponadto znajduje się tu także świerk, który wyrósł z nasion poświęconych przez Benedykta XVI.
Roślinny układ słoneczny
Kolejną ciekawostką jest układ słoneczny utworzony z roślin. Poszczególne okazy symbolizują słońce oraz krążące wokół niego planety. W pobliżu znajduje się kamienny zegar słoneczny.
Muzeum imienia Karola Sabatha.
To jedno z największych muzeów paleontologicznych w Polsce. Znajdują się tu skamieniałości stromatolitów sprzed ponad 600 mln lat, oryginalne odciski łap wycięte ze skał, kości ssaków z epoki lodowcowej oraz kopie neolitycznych dzieł sztuki. Odwiedzający muzeum mają okazję zobaczyć rekonstrukcję mamuta oraz kopię szkieletu dinozaura z pustyni Gobi.
Kino 5D
Miejsce, które przeniesie widzów do świata z ery mezozoicznej. Ciekawostką jest tu mnogość wrażeń zmysłowych. Osoby, które zdecydują się na seans w kinie 5D, nie tylko zobaczą i usłyszą pradawny świat, ale będą mogły także poznać go poprzez ruch, dotyk oraz dotyk!
Alejka drzewek posadzonych przez osoby odwiedzające park.
Pośród okazów wielu roślin oraz modeli dinozaurów znajduje się boczna ścieżka. Idąc wzdłuż niej możemy zobaczyć drzewka posadzone przez ludzi odwiedzających park. Pod każdym z nich jest krótka informacja o tym, kto i na pamiątkę jakiego wydarzenia posadził daną roślinę. Są to na przykład drzewa posadzone przez nowożeńców podpisane ich imionami oraz datą ślubu.
Bydgoszcz + Toruń = zgoda
Wśród kolejnych okazów napotykanych na ścieżkach parku znajduje się para wyjątkowych dinozaurów. Są one symbolem zgody. To tu Bydgoszcz i Toruń w symboliczny sposób zakopały dzielący je topór wojenny.
BydgoskieMarki.pl to katalog prezentujący firmy powstałe i działające na terenie Bydgoszczy, powiatu bydgoskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Pragniemy promować nasze lokalne marki, przedstawiać sylwetki naszych rodzimych przedsiębiorców.