BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

7 ciekawostek na temat JuraParku w Solcu Kujawskim, o których mogliście nie wiedzieć

maj 31, 2016 dodane przez BydgoskieMarki.pl

cover-jura-parkPomysł na JuraPark w Solcu Kujawskim zrodził się z sukcesu, jaki odniósł pierwszy stworzony obiekt naukowo – rozrywkowy w Bałtowie. Jego Twórcy postanowili stworzyć kolejny park o tematyce dinozaurów, wykorzystując do tego przepięknie położony obiekt otoczony sosnowym borem w Solcu Kujawskim.

To właśnie tutaj powstał park, którego ścieżki oraz rekonstrukcje dinozaurów zostały starannie zaplanowane oraz dobrane przez wybitnego eksperta z dziedziny paleontologii – Karola Sabatha. Dziś jego imię nosi muzeum mieszczące się w soleckim JuraParku. Park istnieje już od 8 lat i jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Nie każdy jednak wie, że JuraPark, to nie tylko dinozaury. Czeka w nim wiele atrakcji oraz ciekawostek. Niewątpliwie należą do nich modele dinozaurów naturalnej wielkości – ponad 100 okazów. Prezentujemy 7 ciekawostek na temat JuraParku w Solcu Kujawskim.

Jurajski Ogród Botaniczny

jurajski-ogrod-botanicznyPowstały na bazie boru sosnowego, który ma ponad 150 lat. Wiele drzew i krzewów zostało przekazanych przez Nadleśnictwo Solec Kujawski. Nawiązano też kontakt z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, które to objęły swego rodzaju patronat nad Jurajskim ogrodem botanicznym. Dzięki tym działaniom w soleckim parku możemy oglądać okazy, które nie występują nigdzie poza nim. Jest to także okazja aby zobaczyć roślinność z czasów dinozaurów, która przetrwała do dziś.

Sławni i zasłużeni

jura-park-solec-kujawskiW JuraParku znajduje się wyjątkowa alejka, w której znajdziemy rośliny posadzone przez znanych ludzi. Pierwszą osobą, która posadziła własne drzewko była Irena Santor – wszystkim doskonale znana piosenkarka pochodząca z Solca Kujawskiego. Ponadto znajduje się tu także świerk, który wyrósł z nasion poświęconych przez Benedykta XVI.

Roślinny układ słoneczny

Kolejną ciekawostką jest układ słoneczny utworzony z roślin. Poszczególne okazy symbolizują słońce oraz krążące wokół niego planety. W pobliżu znajduje się kamienny zegar słoneczny.

Muzeum imienia Karola Sabatha.

muzeum-solec-kujawski

To jedno z największych muzeów paleontologicznych w Polsce. Znajdują się tu skamieniałości stromatolitów sprzed ponad 600 mln lat, oryginalne odciski łap wycięte ze skał, kości ssaków z epoki lodowcowej oraz kopie neolitycznych dzieł sztuki. Odwiedzający muzeum mają okazję zobaczyć rekonstrukcję mamuta oraz kopię szkieletu dinozaura z pustyni Gobi.

Kino 5D

kindo5dMiejsce, które przeniesie widzów do świata z ery mezozoicznej. Ciekawostką jest tu mnogość wrażeń zmysłowych. Osoby, które zdecydują się na seans w kinie 5D, nie tylko zobaczą i usłyszą pradawny świat, ale będą mogły także poznać go poprzez ruch, dotyk oraz dotyk!

Alejka drzewek posadzonych przez osoby odwiedzające park.

dinozaury-solecPośród okazów wielu roślin oraz modeli dinozaurów znajduje się boczna ścieżka. Idąc wzdłuż niej możemy zobaczyć drzewka posadzone przez ludzi odwiedzających park. Pod każdym z nich jest krótka informacja o tym, kto i na pamiątkę jakiego wydarzenia posadził daną roślinę. Są to na przykład drzewa posadzone przez nowożeńców podpisane ich imionami oraz datą ślubu.

Bydgoszcz + Toruń = zgoda

jura-park-solec-zgoda-bydgoszcz-torunWśród kolejnych okazów napotykanych na ścieżkach parku znajduje się para wyjątkowych dinozaurów. Są one symbolem zgody. To tu Bydgoszcz i Toruń w symboliczny sposób zakopały dzielący je topór wojenny.


Facebook Icon