BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Złoto ponownie zyskuje w oczach inwestorów! Czy to dobry czas na inwestycje?

sie 25, 2019 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Lokowanie kapitału w złoto w czasach prosperity nigdy nie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Ostatnie 30 lat dawało więcej możliwości zarabiania na innych aktywach. Dlaczego więc po raz kolejny rynek sięga po złoto? Czy warto jeszcze inwestować w ten kruszec? Jaka czeka go przyszłość? Jak zamienić inwestycje w hobby? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Złoto to coś więcej niż umowa społeczna. To ograniczona ilość dobra, która znana jest ludzkości od tysięcy lat jako środek płatniczy. Jednak wraz z rozwojem technologii jego znaczenie inwestycje powoli malało. Złoto stało się idealnym aktywem do lokaty kapitału, jednak jego wyceny na przestrzeni lat nie dawały oszałamiającej stopy zwrotu. Patrząc nawet na historyczne wykresy w dość dużych odstępach czasu można było na złocie stracić.

Dlaczego warto?

Złoto posiada kilka unikalnych dla niego cech. Nie zna granic. Praktycznie na każdym kontynencie w każdym kraju funkcjonuje (nawet w nieoficjalny sposób) jako środek płatniczy. Wiąże się to z jego historią i wielkim zaufaniem. Coś co potrafiło przetrwać w namacalny sposób przez setki, a nawet tysiące lat dawało ludziom świadomość trwałości i wytwarzało nie małe pożądanie. W dzisiejszych czasach, gdy pieniądze są przede wszystkim zapisem cyfrowym, złoto staje się swoistą walutą, która niezależnie od banków centralnych czy innych instytucji może funkcjonować w portfelu każdego dające pewną niezależność.

Czy złoto jest dobrą inwestycją?

Złoto to przede wszystkim lokata kapitału. Daje nam poczucie posiadania konkretnej wartości i praktycznie niemożliwe jest, aby jego wartość była równa zeru. Kurs złota uzależniony jest jednak od wielu elementów geopolitycznych i makroekonomicznych dlatego jego cena może różnić się w konkretnych okresach czasowych. Musimy o tym pamiętać, bo złoto to nie tylko wzrosty, to również spadki, więc można na nim stracić. Ostatnie tygodnie to dla złota wspaniały okres wzrostów. Pamietajmy jednak o tym, że teraz zarabiają na nim głównie osoby, które kupiły je poniżej obecnej wartości. Złoto zawsze zyskuje w czasach „niepewnych”. Wtedy gdy ludzie szukają potencjalnego bezpieczeństwa. Czy obecne wzrosty mogą nam coś sugerować? Coraz częściej słyszymy o nadchodzącym kryzysie finansowym.

Inwestycja przez hobby

Bariera wejścia w kumulację złota jako domowego aktywa nie musi być wysoka. Ważny jest produkt. W poziomie wyceny znajdziemy duże różnice pomiędzy wyrobami jubilerskimi, a np. złotymi monetami. Biżuteria obciążona jest marżą producenta, wiec jego wycena jeżeli chodzi o sam metal będzie znacząco niższa niż np. złotej monety o podobnej gramaturze. Ciekawą formą inwestycji może być systematyczne oszczędzanie poprzez zakup złotych monet bulionowych. Te najpopularniejsze na rynku charakteryzują się zazwyczaj niską różnicą pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna (spread). Kolekcjonowanie monet to również wspaniale hobby, które poza elementami finansowymi dostarcza sporo wiedzy oraz radości. 

Co z odsprzedażą?

Złotem w sklepie nie zapłacimy. Przynajmniej w dzisiejszych czasach. Jak więc spieniężyć ten towar? Wbrew pozorom nie jest to szalenie trudna sprawa. W Bydgoszczy poza kantorami funkcjonują wyspecjalizowane skupy złota, które zazwyczaj są w stanie zaoferować cenę wyższa niż lombardy czy kantory. Złoto praktycznie zawsze jesteśmy w stanie sprzedać u lokalnego jubilera. W przypadku monet najlepiej zaufać ekspertom z wieloletnim doświadczeniu na rynku. Ich cena skupu może być dodatkowo powiększona o wartość kolekcjonerską. Warto odwiedzić takie miejsce w Bydgoszczy i zasięgnąć opinii u eksperta: https://monetybydgoszcz.com.pl.


Facebook Icon