BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Polska produkcja gotowa na rewolucję?

maj 20, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

O czwartej rewolucji przemysłowej mówi się już od kilku lat, a zamiennie stosuje się pojęcie „Przemysłu 4.0”. Co oznacza on w praktyce i czy Polska jest na taki przemysł gotowa? Jakie zmiany przynosi nam przemysłowa rewolucja i jak wprowadzają je polskie przedsiębiorstwa?

Czym jest Przemysł 4.0?

W przemyśle 4.0. procesy opierają się na rozwiązaniach wykorzystujących zdobycze najnowszych technologii – zaawansowane system przetwarzania danych, sztuczną inteligencję, sensory, biomateriały etc. Służą one przede wszystkim optymalizacji i automatyzacji procesów. Co istotne, wprowadzane w przedsiębiorstwach zmiany nie tylko podnoszą efektywność produkcji, ale też pozostają zgodne z proekologicznym ideami. Doskonale widać to na przykładzie branży motoryzacyjnej, w której na coraz większą skalę produkuje się bezemisyjne samochody. Wykorzystuje się w nich również materiały pochodzenia biologicznego, z których powstają wyściółki tapicerek oraz inne elementy wyposażenia pojazdu.

Czwarta rewolucja w polskich firmach

Z badań ekspertów wynika, że ponad połowa polskich przedsiębiorców spotkała się już z terminem czwartej rewolucji. Jak łatwo można się domyślić, znajomość tej koncepcji wykazują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Działania będące elementem tej koncepcji zaczęło wdrażać bądź planuje ooo zrobić aż 77 proc. z nich! Największy entuzjazm względem przemysłowej rewolucji wykazują producenci maszyn i urządzeń, samochodów oraz sprzęt transportowego. W województwie kujawsko-pomorskim pionierem zmian jest m.in. firma DKM Power Transmission – hurtownia elementów wykorzystywanych do budowy maszyn przemysłowych, np. wariatorów, motoreduktorów i przekładni. Dzięki zastawaniu najnowocześniejszych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, firma stała się wiodącym, uznanym na rynku dostawcą, którego produkty coraz chętniej stosują zarówno polscy, jak i zagraniczni producenci.

IT w potrzasku

Wdrożenie rozwiązań czwartej rewolucji wymaga nie tylko otwartości i gotowości na zmiany polskich przedsiębiorców, ale przede wszystkim zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Tych – choć rynek IT zdaje się nasycony – niestety wciąż brakuje. Niewielu jest w Polsce bowiem ekspertów i inżynierów zajmujących się obszarem maszynowego uczenia, data science i sztucznej inteligencji. I chociaż kierunki te coraz częściej uwzględniane sąd programach nauczania studiów kierunków technicznych, w nadchodzących latach niedobór wykształconych i doświadczonych fachowców z pewnością dawać się będzie polskim firmom we znaki. Co więcej, wdrożenia zaawansowanych technologiczne rozwiązań, stanowią kosztowną inwestycje, na którą wiele firm, w szczególności teraz, gdy kraj zmaga się skutkami pandemii, nie może sobie pozwolić.

Czwarta rewolucja przemysłowa nie jest jedynie mglistą wizją przyszłości – to fakt, rzeczywistość tu i teraz. Czy polskie firmy za tą rzeczywistością nadążą? Czy są na nią gotowe? Przykład firmy DKM Power Transmission oraz wielu innych przedsiębiorstw pokazuje, że nasze rodzime firmy bynajmniej nie zamierzają pozostać za rewolucją w tyle!


Facebook Icon