BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Przedsiębiorstwa w nowej rzeczywistości. Co zmieniła pandemia?

cze 12, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Pandemia koronawirusa wpłynęła na życie wielu z nas, a jej skutki odczuwają zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy. Wśród najbardziej dotkniętych nimi branż wyróżnia się przede wszystkim branżę transportową, hotelarską, eventową i gastronomiczną. Ale nie tylko one ucierpiały wskutek obowiązujących nas przed dłuższy czas obostrzeń. Kto jeszcze i jak polskie przedsiębiorstwa odnajdują się w nowej rzeczywistości?

Nowe zasady

By mimo kryzysu utrzymać swe firmy na powierzchni i przetrwać czas obowiązywania rządowych obostrzeń, wielu przedsiębiorców zdecydowało się prowadzić swoje biznesy na zupełnie nowych zasadach. Kluby fitness wprowadziły treningi online, restauracje – możliwość dostarczenia posiłku pod drzwi zamawiającego. Sklepy, które dotąd funkcjonowały jedynie stacjonarnie, dziś oferują swoje produkty na sprzedażowych platformach w sieci, a instytucje kulturalne zapraszają na wystawy, spektakle i koncerty online. I choć większość ograniczeń ich funkcjonowania została już zniesiona, wypracowane w czasie kryzysu zasady i metody działania najprawdopodobniej pozostaną z nami na dłużej. W wielu przypadkach ich stworzenie wymagało bowiem kosztownych inwestycji i przyczyniło się nie tylko do przetrwania marki na rynku, ale także do wzrostu poziomu jej sprzedaży.

Gdy jedni tracą, inni zyskują

Podczas gdy restauracje i obiekty turystyczne zmagają się ze skutkami pandemii, wytwórcy środków sanitarnych oraz odzieży ochronnej z trudem nadążają z produkcją. Nie tylko one z kryzysu wychodzą obronną ręką – doskonale radzą sobie również firmy z obszaru nowych technologii oraz wiele przedsiębiorstw produkcyjnych. Przykładem firmy z województwa kujawsko-pomorskiego, która odczuwa trendy wzrostowe, jest DKM Power Transmission z Czernikowa – hurtownia elementów między innymi do maszyn przemysłowych (wariatorów, motoreduktorów: https://dkmpower.pl/motoreduktory.html). Zwiększone zapotrzebowanie na produkowane przez DKM Power Transmission jest nieprzypadkowe. Producenci, w obawie o ponowne zamknięcie granic i ograniczenie łańcucha dostaw, chcą uniezależnić się od dostawców z innych państw. Każdorazowe przerwanie produkcji oznacza dla nich. bowiem ogromne straty finansowe, na które w obecnej sytuacji firmy nie mogą sobie pozwolić. Wybór lokalnego dostawcy, dzięki któremu jej ciągłość zostanie utrzymana, jest zatem w pełni uzasadniony.

Kurs dolara rośnie, a sytuacja na rynkach wciąż jest niestabilna. Brakuje dostaw, ubożeją zasoby półproduktów wykorzystywanych w produkcji, a końca zagrożenia nie widać. W obawie przed drugą falą pandemii, przedsiębiorcy nie tylko nie rezygnują z wypracowanych w czasie trwania obostrzeń metod działania, ale poszukują kolejnych, które pomogą im przetrwać i prowadzić biznes na nowych zasadach.


Facebook Icon