BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu?

paź 13, 2020 dodane przez Joanna Kobak

Oczywiście, że można! Ale lepiej gotówkowy czy hipoteczny? Wiadomo, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sfinansowanie remontu z własnych środków. Mając jednak świadomość, że nie każdy może sobie na to pozwolić, warto przeanalizować możliwość uzyskania kredytu. Z pewnością może on uprościć oraz ułatwić modernizację nieruchomości.

Remont może okazać się bardzo uciążliwy, nie tylko pod względem licznych decyzji, jakich należy dokonać względem materiałów, wykończenia, czy samego wykonania, ale także finansowo. Często już w trakcie remontu okazuje się, że wykonanie pewnych prac kosztuje więcej, niż zostało to wstępnie założone. Może także okazać się, że kolejna część mieszkania lub domu także wymaga drobnych napraw, co nie zostało wzięte pod uwagę w trakcie odkładania pieniędzy. Warto przed rozpoczęciem remontu dokładnie określić swoje potrzeby, skonsultować się z fachowcami, a także podwykonawcami, jeśli planujesz skorzystać z ich usług. Możesz wstępnie obliczyć koszt prac remontowych, a także samego wykończenia domu. Jeśli okaże się, że kwota znacznie przekracza twoje możliwości finansowe, z pewnością warto pomyśleć poważnie o zaciągnięciu kredytu, mając jednak na uwadze koszt takiej usługi.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania czy może kredyt gotówkowy

Świetnym rozwiązaniem może być wybór kredytu gotówkowego. Jak wiadomo, to usługa, która zapewnia pieniądze na dowolny cel, co oznacza, że możesz uzyskaną gotówkę przeznaczyć na odmalowanie mieszkania, czy nawet kupno nowego telewizora. Niezależnie od twoich placów remontowych, bank nie będzie wymagać od ciebie żadnych informacji dotyczących tego, co zrobisz z pieniędzmi, które uzyskasz w ramach kredytu.

Kredyt gotówkowy nie wiąże się z długim procesem weryfikacji – cała procedura nie powinna zająć więcej niż kilka dni (przy mniejszych sumach znacznie krócej). Nie jest też potrzebny wkład własny ani wiele dokumentów. Bank nie rozlicza z tego, na co wydało się przyznane środki pieniężne. W porównaniu do kredytu hipotecznego minusem może być niższa kwota kredytu, krótki okres finansowania, wyższe koszty kredytowania.

O przyznaniu kredytu gotówkowego będzie decydowała zdolność kredytowa, na którą składają się m.in. dochody – z jakiego tytułu (umowa o pracę, działalność, umowa zlecenia, itd.), historia spłaty zobowiązań (czy raty były płacone terminowo), stałe miesięczne wydatki (czynsz, rachunki, alimenty, inne kredyty i pożyczki, karty kredytowe). Informacje te będą weryfikowane w BIK. Jednakże znaczenie korzystniejszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu. O przyznaniu kredytu hipotecznego także będzie decydowała zdolność kredytowa, na którą składają się m.in. dochody – z jakiego tytułu (umowa o pracę, działalność, umowa zlecenia, itd.), historia spłaty zobowiązań (czy raty były płacone terminowo), stałe miesięczne wydatki (czynsz, rachunki, alimenty, inne kredyty i pożyczki, karty kredytowe). Informacje te będą weryfikowane w BIK.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu

Nadal nie jest to popularne rozwiązanie, ponieważ większość osób nierozerwalnie łączy kredyt hipoteczny z zakupem nieruchomości. Tymczasem ten produkt finansowy pozwoli Ci nie tylko nabyć nieruchomość, ale i ją wyremontować. Co więcej, taki krok może przynieść wiele korzyści, głównie pod względem finansowym.

Kredyt hipoteczny na remont jest ofertą, która na rynku kredytowym wyróżnia się najniższy kosztem. Kredytobiorca może liczyć na wysokie kwoty finansowania, bardzo preferencyjne oprocentowanie, długi okres kredytowania, a także korzystne opłaty okołokredytowe. Oczywiście kredyt hipoteczny na remont mieszkania nie jest wolny od pewnych ograniczeń.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu – wady i zalety

Istnieją pewne ograniczenia co do jego przyznawania. Aby otrzymać taki kredyt, nieruchomość nie może być obciążona hipoteką, a TY musisz być jej właścicielem. Kredyt hipoteczny zawsze wiąże się z posiadaniem zdolności kredytowej. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że chcesz go przeznaczyć jedynie na remont mieszkania czy domu, a nie jego zakup.
Kredyt hipoteczny remontowy wymaga ustanowienia zabezpieczenia kredytu, którym jest hipoteka. W przeciwieństwie do zadłużenia udzielanego na kupno nieruchomości, kredytobiorca nie będzie jednak potrzebować wkładu własnego, co znacznie ułatwia uzyskanie kredytu na wyznaczony cel. Kredyt hipoteczny na remont nieruchomości może wynieść nawet 90% wartości Twojej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu – konkretne przeznaczenie

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu ma konkretne przeznaczenie. Środki finansowe otrzymane w ramach tego kredytu można wykorzystać właśnie na trwałe udoskonalenie nieruchomości. Co to dokładnie oznacza? Kredyt hipoteczny obejmuje zakup materiałów, skorzystanie z usług bezpośrednio związanych z remontem czy podwyższeniem standardu mieszkania. Nie można zatem wydać pieniędzy na takie artykuły jak chociażby meble, zasłony czy wszelkie inne dodatki. Dlaczego? Według banków nie są one nierozerwalnie związane z konkretną nieruchomością. Nie można wykorzystywać go do innych celów niż właśnie modernizacja i podwyższenie standardu nieruchomości. Co więcej, każdy wydatek należy dokumentować przed bankiem zgodnie z przedłożonym w banku kosztorysem prac remontowych, zdjęciami wykonanych prac lub inspekcją pracownika banku.

A jak dokładnie powinien wyglądać kosztorys prac remontowych?

Kosztorys musi uwzględniać zakres prac remontowych, rozmiary pomieszczeń oraz standard cenowy. Przy jego sporządzaniu najłatwiej skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli jednak nie chcesz tego robić, to kosztorys remontu możesz wykonać samodzielnie. Musisz mieć jednocześnie na względzie, że wymaganie będzie dołączenie także harmonogramu prac remontowych. Ustal terminy dość odległe, aby uniknąć ewentualnych opóźnień. Zbyt optymistyczne podejście może wiązać się w przyszłości z obowiązkiem podpisania dodatkowego aneksu do umowy kredytowej, a nawet dodatkowych opłat za aneks.
Ustalając kosztorys prac budowlanych, uwzględnij w nim nieco wyższe ceny. Nigdy nie masz pewności, czy nie dojdzie do podwyżki cen materiałów budowlanych. Ponadto, bardzo często się zdarza, że remont generuje dodatkowe koszty, które trudno przewidzieć. Oszacowaną kwotę powiększ zatem o ok. 10%, aby nie martwić się później, że sporządzony przez Ciebie kosztorys został przekroczony.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu – podsumowanie

Moim zdaniem, jeśli ktoś chce przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont mieszkania czy domu, to kredyt hipoteczny jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego jest dużo tańszy i daje możliwość długiego okresu kredytowania. Co prawda wiąże się z tym kilka niedogodności typu: zakres dokumentacji, długość czasu oczekiwania na kredyt czy też rozliczenie transz, ale wysokość raty i odsetek będzie zdecydowanie niższa.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, który kredyt na remont mieszkania lub domu wybrać, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego.


Facebook Icon