BydgoskieMarki - katalog firm lokalnych

Czy pandemia to dobry czas na zakup nieruchomości?

gru 3, 2020 dodane przez BydgoskieMarki.pl

Ceny nieruchomości nareszcie przestały rosnąć – niekiedy zaobserwować możemy nawet ich nieznaczny spadek. Ale czy trwająca pandemia to odpowiedni czas na zakup domu lub mieszkania? Analitycy rynku nieruchomości pozostają raczej ostrożni. Dlaczego i jakie ryzyko może oznaczać decyzja o zakupie?

Utrata stabilności finansowej

Pandemia koronawirusa wpłynęła na stabilność wielu branż, nie tylko branży turystycznej i eventowej, ale także branży odzieżowej, transportowej oraz innych. Obawa przed utratą stałego źródła dochodu jest dziś jedną z najczęstszych, dla których kupujący odkładają decyzję o zakupie. Ostrożność ta jest w pełni uzasadniona – w przypadku utraty pracy, obciążenie hipoteczne dla wielu osób mogłoby oznaczać poważne tarapaty finansowe. Na zakup pozwalają więc sobie jedynie ci, którzy posiadają nie tylko stabilną i niezagrożona utratą pracę, ale także solidne zabezpieczenie finansowe.

Zagrożone inwestycje

Kolejną grupą wstrzymującą się z zakupem nieruchomości są ci, którzy planowali inwestycje biznesowe. Co więcej, ze względu na liczne obostrzenia dotyczące funkcjonowania różnego rodzaju działalności, niektórzy zrezygnowali z wynajmu lokali i przenieśli swą działalność do sieci. W kropce są także osoby, które planowały zakup nieruchomości pod wynajem – w czasie, gdy większość studentów studiuje zdalnie, liczba dostępnych do wynajęcia mieszkań znacząc wzrosła, a zainteresowanie nimi jest zdecydowanie niższe niż w ubiegłym roku.

Lokata kapitału

Już od kilku lat stopa zwrotu z lokat bankowych jest zdecydowanie niższa niż w przypadku inwestycji w nieruchomości. Obecna obniżka stóp procentowych czyni tę różnice jeszcze większą, a alternatywa, którą było inwestowanie na giełdzie, wiąże się ze sporym ryzykiem. Trudno bowiem liczyć na zyski w sytuacji, gdy tak wiele spółek notuje gwałtowne spadki. Dla tych, którzy nie liczą na szybki zwrot z inwestycji, nieruchomości wciąż mogą być najlepszym wyborem – jak przekonują analitycy, ich wartość w dłuższej perspektywie nie tylko nie spadnie, ale mimo obecnego kryzysu, wciąż będzie wzrastać.

Zakup obarczony ryzykiem

Zakup nieruchomości pod inwestycję, nawet jeśli obecnie wiązać się będzie ze zmniejszoną rentownością, części inwestorów wciąż będzie się opłacał – ich pieniądze, zamiast czekać na niskooprocentowanych lokatach, nareszcie zaczną pracować. Do zakupu zachęcają także nieco niższe ceny nieruchomości i ich większa niż dotąd dostępność. Ważne jednak, aby uważnie zweryfikować, co kryje się za niższą ceną – czy tylko kryzys spowodowany pandemią czy może coś jeszcze? Planując zakup warto więc skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy, który zna lokalny rynek nieruchomości i posiada wiedzę oraz narzędzia, dzięki którym jego sporządzona przez niego wycena będzie rzetelna i zgodna z faktyczną wartością nieruchomości.

Czy zakup nieruchomości w czasie pandemii się opłaca? Jak widać powyżej – to zależy. Niezależnie od sytuacji finansowej i powodów, dla których kupujący podejmują decyzję o zakupie, ze względu niepewne prognozy dotyczące zakończenia pandemii oraz sytuacji gospodarczej kraju, warto zachować szczególną ostrożność i rozsądnie przeanalizować wszelkie za i przeciw. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami: https://briwyceny.pl


Facebook Icon